Jak rozliczać się z gratisów i próbek towarów?

0
103464
Jak rozliczać się z gratisów i próbek towarów?

Promocje oraz kody rabatowe są uwielbiane przez wielu Polaków, dlatego nie ma w tym nic dziwnego, że tak wiele sklepów oferuje ten sposób zachęty. do wyboru jest wiele możliwości, na przykład darmowa dostawa, niewielki prezent, bony podarunkowy, ale także normalna obniżka cen w okresie wyprzedaży, ale nie tylko. Warto zaznaczyć, że takie formy marketingu wymagają specjalnego traktowania przez księgowych. Ważne jest to, aby wiedzieć, jak należy rozliczać rabaty, promocje oraz gratisy w sklepie internetowym.

Na wstępie trzeba wiedzieć, że niektóre gratisy lub rabaty, które zostały udzielone klientom, mogą nieść za sobą konsekwencje w postaci konieczności odprowadzenia podatków.

Darmowe gratisy a podatek VAT

Według przepisów obdarowanie klienta próbką jakiegoś towaru lub drobnym prezentem, to nic innego, jak nieodpłatne przekazanie towaru lub usługi. Teoretycznie wiąże się to z koniecznością zapłacenia podatku VAT. Jednak można obejść ten przepis w następujących sytuacjach:

-gdy wartość jednorazowego gratisu nie przekracza 10 złotych,

-klient może otrzymać parę gratisów w ciągu roku, ale ich wartość nie może przekroczyć 100 złotych,

-nabywca może otrzymać towar niepełnowartościowy, czyli próbkę towaru.

Te sytuacje nie wymagają również wystawiania faktury lub paragonu na próbki lub gratisy.

Darmowe gratisy a PIT

Warto zwrócić uwagę na to, że drobne prezenty, których wartość nie przekracza 200 złotych są zwolnione z PIT. Jeżeli osoba, która otrzymała gratis jest osobą prywatną to, właściciel lub sklep jest zobowiązany do sporządzenia deklaracji PIT-8C, a następnie wysłać go do fiskusa i klienta.

Darmowe gratisy a wpisanie w koszty

Często stosowaną formą marketingu w sklepach internetowych jest stosowanie kuponów podarunkowych. Najczęściej są one dawane klientom po zapisaniu się do newsletteru, albo po pierwszych zakupach. Warto wiedzieć, że zgodnie z przepisami koszt zakupu kuponów, jeżeli tylko jest udokumentowany fakturą lub paragonem, to może być ujęty w kosztach prowadzenia działalności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here