Nowoczesny kontener IBC do transportu płynów

0
609

Płyny wszelkiego rodzaju, od wody począwszy, a na cieczach niebezpiecznych skończywszy, są transportowane na wiele sposobów. Sposobem pośrednim pomiędzy transportem cysternami a butelkami używanymi przez człowieka, są kontenery zwane kontenerami IBC. Służą one do przewożenia cieczy w hurtowych ilościach albo tam, gdzie zużywa się ich duże ilości, albo przed rozlaniem ich do mniejszych pojemników.

Kontenery IBC to standardowe pojemniki, jakie spotyka się głównie w przemyśle, choć często służą one po prostu do transportu wody pitnej czy przemysłowej. Do niedawna kontenery te produkowało się głównie z metalu, ale obecnie na rynku można dostać nowoczesne pojemniki na ciecz wykonane z tworzyw sztucznych. W porównaniu do metalowych mają one wiele zalet i z kilku względów są praktyczniejsze. Na polskim rynku plastikowe pojemniki IBC również są dostępne i wielu użytkowników wybiera właśnie je zamiast metalowych.

Pojemniki na ciecz ważne dla bezpieczeństwa transportu

W logistyce najważniejsze jest to, aby towar dotarł bezpiecznie do miejsca przeznaczenia. Identycznie jest w przypadku transportu wszelkiego rodzaju płynów. Te jednak mają to do siebie, że uszkodzenie kontenera w zasadzie równa się stracie całej zawartości. Efektem tego jest strata finansowa. Mało tego, wylanie cieczy z pojemnika IBC może poskutkować awarią środka transportu, innych urządzeń i wyposażenia, a w skrajnych przypadkach także stanowić zagrożenie dla ludzi i otoczenia. Dlatego tak istotne jest, aby kontener IBC stanowił wystarczającą i pewną ochronę dla przewożonej cieczy. Tworzywo sztuczne użyte do produkcji nowoczesnych kontenerów IBC jest z wielu powodów lepszym wyjściem niż inne materiały. Przede wszystkim jest ono trwałe, a przy tym elastyczne, a więc odporne na uderzenia, zgniecenia oraz wstrząsy. Atutem jest też łatwość czyszczenia i utrzymania w czystości.

Nowoczesny kontener IBC z tworzywa sztucznego

Tworzywo sztuczne jest też z reguły odporne na reakcje z przewożonym materiałem. Producenci oferujący takie pojemniki, doskonale wiedza, że pojemnik IBC raz będzie transportowany samochodami, innym razem koleją, a także drogą morską. I dlatego pojemniki IBC są na tyle uniwersalne i mają standardowe rozmiary, aby w każdym z typów transportu jego przebieg był bezproblemowy. Dostępne są też kontenery różnych rozmiarów, a także składane. Dzięki temu można dopasować pojemnik IBC do konkretnych potrzeb, czyli ilości przewożonej cieczy, a puste pojemniki można złożyć, aby zabierały mniej miejsca. Na plastikowych pojemnikach IBC można umieszczać naklejki identyfikacyjne oraz je plombować.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułAnkiety zarabianie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here