Procesory Intel Kaby Lake – w jakich laptopach je znajdziemy?

0
12801

Wraz z zapowiedzią pojawienia się na rynku nowych układów firmy Intel, producenci laptopów rozpoczęli przygotowania kolejnych wersji swoich laptopów, które byłyby w stanie je obsłużyć. Ich zadanie było o tyle ułatwione, że procesory Kaby Lake przygotowywane były pod tę samą podstawkę, co poprzednia generacja.

Dzięki temu na rynku zaczęły pojawiać się zupełnie nowe modele laptopów, ale także odświeżone wersje znanych już serii. Z czym jednak wiąże się ta zmiana?

Ewolucja wydajności

Gdy w środowisku pojawiły się pierwsze informacje na temat nowych procesorów Intela, wielu spodziewało się prawdziwej rewolucji, związanej z przygotowaniem zupełnie nowej architektury oraz unowocześnieniem procesu technologicznego. Zmiany te miały zapełnić zupełnie nową, zdecydowanie podwyższoną wydajność, która pozwoliłaby na znacznie więcej niż poprzednia generacja.

Rzeczywistość okazała się inna. Procesory Kaby Lake okazały się bowiem wyłącznie kolejnym, małym kroczkiem w historii firmy. Odświeżono nieco znane już rozwiązania, co zaowocowało wzrostem wydajności zaledwie o kilka-kilkanaście procent. Pomimo początkowego rozczarowania, układy siódmej generacji znalazły zastosowanie w wielu urządzeniach, gwarantując stabilne działanie w wielu segmentach.

Na co możemy liczyć?

Nowe układy Intela, podobnie jak te należące do poprzednich generacji, występują na rynku w kilku wersjach. Wśród nich wymienić możemy zarówno modele niskonapięciowe, określane literą „U”,  jak i z podwyższoną wydajnością („HQ”) oraz z odblokowanym mnożnikiem („K”).

Pierwsze z nich znaleźć możemy przede wszystkim w laptopach biznesowych. Charakteryzują się one bowiem jednocześnie niskim poborem energii i całkiem przyzwoitą wydajnością, która pozwala na obsługę wszystkich najważniejszych programów biznesowych. Przykładem takiego urządzenia może być Dell Vostro 5468, którego najmocniejsza konfiguracja korzysta z możliwości układu i7-7500U. Jest to jeden z najwydajniejszych modeli w swojej klasie.

Procesory niskonapięciowe pracują na dwóch fizycznych rdzeniach, dlatego montowane są także w laptopach przeznaczonych dla użytkownika domowego. Zarówno najmocniejsze układy i7, jak i nieco słabsze i5 oraz i3 bez problemu zapewnią obsługę odtwarzaczy multimedialnych, programów i aplikacji internetowych, a nawet niektórych mało wymagających gier komputerowych.

Jeżeli chodzi natomiast o procesory HQ, charakteryzują się one przede wszystkim zwiększonym taktowaniem, a także obsługą nie dwóch, a czterech fizycznych rdzeni. Wszystko to przekłada się na zdecydowany wzrost wydajności, dzięki któremu użytkownicy mogą wykorzystać laptopa do obsługi zaawansowanych programów graficznych i nowych gier.

Szczególnie popularnym procesorem z tego segmentu jest i7-7700HQ (taktowanie 2800 – 3800 MHz), który montowany jest między innymi w takich laptopach jak Dell Inspiron 5567 – w tym przypadku rozglądać musimy się za najnowszymi modelami, gdyż pozostałe wykorzystują układy wcześniejszej, szóstej generacji. Połączenie tak wydajnego procesora z dedykowaną kartą graficzną, że laptop potrafi naprawdę sporo.

Ostatnia kategoria procesorów Kaby Lake, która jest oznacza literą „K”, kierowana jest głównie do fanów tak zwanego overclockingu, czyli podkręcania. Układy te posiadają bowiem odblokowany mnożnik, dlatego z łatwością można zwiększyć ich maksymalne taktowanie. Dzięki temu najlepsi overclockerzy są w stanie uzyskać nawet o kilkadziesiąt procent wyższą wydajność od tej fabrycznego. Procesory z odblokowanym mnożnikiem bardzo często montowane są w maszynach gamingowych. Producenci oferują wersje podkręcone, które gwarantują obsługę najbardziej wymagających tytułów.

Zarówno układy Kaby Lake do zastosowania biznesowego, które znajdziemy w laptopach pokroju Dell Vostro 5468, jak i modele z podwyższoną wydajnością i odblokowanym mnożnikiem zapewniają większe osiągi niż procesory Skylake, należące do poprzedniej generacji. Jest to więc najlepsza zachęta do tego, aby się nimi zainteresować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here