Rezygnacja z urlopu rodzicielskiego

0
91108

Co się dzieje po urodzinach dziecka? Pomijając ogromny rozgardiasz i wiele spraw do załatwienia, to przede wszystkim trzeba poświęcić wiele czasu dziecku. Przede wszystkim dlatego, że w tym wczesnym okresie jest ono całkowicie zależne od nas – rodziców. A zatem…

Urlop po urodzeniu dziecka

Na pewno koniecznie trzeba wziąć urlop. Jednak jaki? I który z rodziców musi go wziąć? Czy jeśli matka dziecka ma kiepską sytuację w pracy, to może oddać część urlopu macierzyńskiego ojcu dziecka? A czy ojciec, jeśli nie ma żadnej szczególnej sytuacji, a po prostu chce on spędzić z pociechą trochę czasu, to ma prawo do jakiegoś urlopu? Jak to wszystko wygląda?

Podstawowy urlop macierzyński

Otóż na początek mamy 14 tygodni podstawowego urlopu macierzyńskiego. Do jego wykorzystania ma prawo tylko matka i jest on obowiązkowy. Warto dodać, że 6 tygodni mona ewentualnie wykorzystać przed porodem. A co dalej?

Urlop okolicznościowy

Warto w tym momencie szybko nadmienić, że ojciec dziecka ma pełne prawo do wzięcia dwóch dni urlopu okolicznościowego z okazji urodzenia się dziecka. To w końcu bardzo ważna okazja, a przecież ponadto trzeba pomóc matce dziecka przenieść się ze szpitala do domu oraz we wszelkich zakupach i przygotowaniach. A poza tym – jak by tu nie być na urodzinach własnego dziecka?

Dodatkowy urlop macierzyński

Po podstawowym urlopie macierzyńskim następuje okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Standardowo wynosi on 6 tygodni, jednak ilość tygodni wydłuża się wraz z liczbą dzieci urodzonych podczas jednego porodu. Co jednak szczególnie istotne – możliwa jest rezygnacja z dodatkowego urlopu macierzyńskiego przez matkę pod warunkiem, że weźmie go ojciec.

Co ważne – nikt tutaj nie pyta w żaden sposób o powody rezygnacji. Odpowiedni wniosek trzeba wówczas złożyć 14 dni przed rozpoczęciem urlopu. Co ważne – urlop może być także wykorzystany w części przez matkę i w części przez ojca. Rodzic, który go wziął, może także jednocześnie pracować, lecz na maksymalnie 1/2 etatu.

Urlop ojcowski

Warto dodać, że panowie mogą jeszcze starać się o dodatkowy urlop ojcowski, który trwa dwa tygodnie. Co ważne – można go wziąć również wtedy, kiedy matka jednocześnie przebywa na urlopie macierzyńskim. Nie można jednak wykorzystać go po ukończeniu przez dziecko pierwszego roku życia. Warto jednak go wykorzystać – w końcu to doskonała okazja, by pobyć trochę z maluszkiem i odciążyć matkę.

Urlop rodzicielski

Następnie można jeszcze skorzystać z urlopu rodzicielskiego. Nie jest o obowiązkowy a co więcej – przysługuje on jedynie rodzicom, którzy są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę albo opłacają ubezpieczenie chorobowe. Trzeba tu koniecznie wspomnieć, że urlop rodzicielski to nie to samo co macierzyński! Urlop rodzicielski trwa do 26 tygodni i korzystać z niego może zarówno ojciec, jak i matka, choć nie jednocześnie. Co ważne – urlop ten musi rozpoczynać się zaraz po zakończeniu urlopu macierzyńskiego dodatkowego!

Jak zatem widać – dzisiaj wiele jest możliwości, aby to obydwoje rodzice wspólnie mogli zajmować się swoim maluszkiem!

http://www.pracawbiurze.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here