W obecnych czasach spotkać się można z kilkoma technologiami montażu okien. Mimo to, sposobów nie ma wiele. Wyróżnia się po prostu prawidłowych lub nieprawidłowy. Warto zatem mieć na uwadze, że przy wyborze okna, należy także zatrudnić odpowiednią, profesjonalną i doświadczoną ekipę montażową, która prawidłowo je zamontuje.
Montaż okien – jak zrobić to dobrze?
Za takim rozwiązaniem z całą pewnością przemawia fakt, iż aż dziewięćdziesiąt procent usterek związanych z oknami, związanych jest właśnie z nieprawidłowym montażem. Nie powinno więc nikogo dziwić, że producenci okien rekomendują zakup okien w sprawdzonych punktach sprzedaży. To właśnie oferują bowiem usługi montażowe wraz z kupnem. Jednocześnie pozwala to producentowi mieć pewność, że wszystko zostało wykonane przez osoby zaufane.
Rodzaje montażu okien
Wbrew pozorom, wyróżnia się – w branży okiennej – dwa podstawowe sposoby montowania. Są to: sposób prawidłowy i nieprawidłowy. Dla wielu wydać się może to śmieszne, ale fachowcy sami przyznają, że montaż jest istotnym elementem wymiany okien. To właśnie on jest odpowiedzialny za prawidłowe sprawowanie się ich oraz późniejsze, możliwe usterki.
Warto mieć na uwadze, że nawet najlepszy i najdroższy produkt nie będzie w stanie działać, jeśli nie zostanie właściwie zamontowany oraz wmontowany w ścianę budynku.
Chodzi bowiem o to, że różne rodzaje okien posiadają odmienne rodzaje montażu. Inaczej montuje się standardowe okna, inaczej okna antywłamaniowe, a jeszcze inaczej okna energooszczędne.
Jak wygląda montaż standardowy?
Z całą pewnością najbardziej znanym jest montaż standardowy, który najlepiej spełnia wszystkie wymagania użytkowników (klientów). Można go – co ciekawe – dopasować zarówno do rodzaju, jak też i grubości ściany. Przed montażem właściwym jednak wykonuje się projekt wykonawczy.
W ścianach jednowarstwowych okna jest wstawiane w tak zwanej połowie szerokości, a w dwuwarstwowych – przy zewnętrznej krawędzi. Jeśli jednak ściana jest aż trójwarstwowa, wówczas okna wstawia się na poziomie ocieplenia. Aby przymocować okna tego typu, stosuje się specjalne kotwy lub dyble. W tym wypadku jednak ostateczna decyzja należy do montażystów.
Etapy montażu okien
Prawidłowy montaż okien jest podzielony na etapy. Niezwykle ważne jest to, aby przygotować wcześniej mur do tego zabiegu. Powierzchnię ościeżu, to jest otworu okiennego na początku starannie się czyści. W ten sposób można usunąć wszystkie luźne kawałki muru, a także innych zanieczyszczeń.
Okno następnie wstawia się w taki sposób, aby odległość od muru u góry oraz po bokach była dokładnie taka sama. U dołu z kolei należy zostawić nieco więcej przestrzeni, tak aby w późniejszym czasie można było zamontować również parapet lub inne podokienniki. Ramę okna unieruchamia się klinami.
Kolejnym etapem jest montowanie ościeżnicy, a następnie izolacja miejsca między oknem a murem. Umożliwia to szczelny montaż okien. Ten moment jest bardzo kluczowy dla parametrów izolacyjnych. Nieprawidłowe uszczelnienie sprawi, że nawet najlepsze okna nie będą odpowiednio izolowały pomieszczenia.
W przypadku okien energooszczędnych, montaż wygląda nieco inaczej. W takich przypadku niezwykle ważne jest, aby jak najbardziej starannie uszczelnić ościeżnicę. Pozwoli to usunąć jakiekolwiek istniejące mostki cieplne, przez które uciekać może ciepłe powietrze. Powierzchnię więc wyrównuje się, a do uszczelnienia kładzie aż trzy warstwy izolacyjne.
Pierwsza warstwa posiada taśmę paroprzepuszczalną, która ma za zadanie zabezpieczać izolację przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Warstwa druga, to jest środkowa, najczęściej osiada piankę poliuretanową, która znajduje się między oknem a ościeżnicą. Montaż okien z użyciem folii okiennych to trzecia warstwa. Folia paroszczelna ma chronić wspomnianą piankę przed wilgocią.
Taki rodzaj montażu nazywany jest montażem ciepłym, który pozwala na dużą oszczędność energii cieplnej, w szczególności w okresie zimowym.
Więcej o ciepłym montażu okien przeczytasz na http://oknotest.pl/montaz-okien/cieply-montaz-nie-daj-sie-nabrac