W wielu domach i przedsiębiorstwach szambo to jedyne rozwiązanie pozwalające na odprowadzenie powstałych ścieków. Jednak aby zdecydować się na jego instalację, należy poznać na jego temat kilka ważnych informacji. Zobaczmy, jakie pytania padają najczęściej.
Czy na wykonanie szamba trzeba mieć pozwolenie?
Najczęstszym pytaniem, z jakim można się spotkać, jest to, które dotyczy wymagań formalnych. Obecnie w Polsce na szambo nie trzeba mieć pozwolenia, jeśli nie przekracza ono wielkości 10 m3. W tym przypadku wystarczy zawiadomić odpowiedni urząd o planach jego budowy – jeśli w ciągu trzydziestu dni nie pojawi się odmowa, można przystąpić do instalacji.
Z kolei w przypadku szamba o pojemności większej niż 10 m3 konieczne jest posiadanie odpowiedniego, pisemnego pozwolenia od starosty. W celu jego uzyskania niezbędne jest posiadanie całej dokumentacji związanej z planami budowy i przedstawienie jej w urzędzie. Ma on następnie dwa miesiące na wydanie zgody – jeśli taka się pojawi, można przystąpić do budowy.
Więc o wymaganiach formalnych, w tym szczegółowe informacje, jakie warunki należy spełnić, aby budowa była możliwa, znajdziesz na stronie firmy Szambo Rambo, zajmującej się produkcją betonowych zbiorników.
Czy szambo betonowe jest lepsze niż plastikowe?
Tak, szamba betonowe odznaczają się znacznie lepszymi właściwościami mechanicznymi. Beton to materiał o wiele twardszy i trwalszy, który gwarantuje, iż zbiornik nie pęka i nie zostaje uszkodzony przez czynniki zewnętrzne. Co więcej, nie ulega także przesiąkaniu wody, co gwarantuje pełne bezpieczeństwo użytkowania przez wiele lat.
W przeciwieństwie do niego szambo plastikowe, choć tańsze, jest znacznie łatwiejsze do uszkodzenia. Może pękać, a ze względu na to, iż często wykonywane jest z łączonych elementów, w tych miejscach może ulegać rozszczelnieniu i przeciekaniu wody.
Które szambo łatwiej jest zainstalować?
Również w przypadku instalacji szambo betonowe ma dużą przewagę nad plastikowym. Ze względu na swój duży ciężar jest znacznie łatwiejsze do umieszczenia w gruncie – opada praktycznie samoistnie, bez potrzeby dodatkowego dociążania, co gwarantuje, iż nie będzie ono wypychane przez wody gruntowe. Dzięki temu cała procedura jego instalacji jest uproszczona do niezbędnego minimum.
Z kolei szambo plastikowe jest stosunkowo lekkie, co może powodować jego wypychanie przez wody gruntowe i utrudniać prawidłową instalację. Z tego względu szambo plastikowe może wymagać większej ilości czynności i przygotowań, w tym również zalewania go w celu obciążenia.
Zabezpieczenie przed przeciekaniem
Szamba betonowe bardzo łatwo można zabezpieczyć przed przesiąkaniem, wykonując dodatkową hydroizolację za pomocą specjalnych warstw odpornych na działanie wody. Dzięki temu jeszcze bardziej zwiększają się jego parametry szczelności i odporność na warunki zewnętrzne, co gwarantuje bezpieczeństwo i długotrwałe użytkowanie.