Inwestowanie na giełdzie to po prostu umiejętność. Więc podobnie jak pływania czy jazdy na rowerze można się jej nauczyć. Umiejętność ta daje szansę na niesamowite zyski, ale wiąże się też z dużym ryzykiem. Jak zacząć jej naukę – podpowiadamy poniżej.
Skąd czerpać wiedzę o inwestowaniu?
Rozpoczęcie przygody z inwestowaniem na giełdzie od solidnej porcji wiedzy to dobry plan. Giełda to skomplikowany mechanizm warunkowany przez wiele czynników. Zanim więc wkroczymy na nią z naszymi oszczędnościami warto dobrze ją poznać.
Z pewnością przyda się lektura wartościowych książek czy podręczników poświęconych inwestowaniu. Cennej wiedzy o podstawach inwestowania, możemy szukać też na stronach samej Giełdy Papierów Wartościowych czy na blogach poświęconych inwestowaniu. Korzystając z tych źródeł zawsze sprawdzajmy kim jest autor, który za nimi stoi. Czy ma doświadczenie i renomę w inwestowaniu oraz czy jest autorytetem w tej dziedzinie.
Jak trenować inwestowanie?
Gdy mamy już wiedzę i chociaż w podstawowym stopniu rozumiemy giełdowe mechanizmy, warto przełożyć to na praktykę. Czy inwestowanie można więc trenować bez utraty własnych środków? Oczywiście, że tak. Taką możliwość daje jedna z platform do inwestowania – Saxo Bank, kliknij aby uzyskać więcej informacji i dowiedzieć się jak działa to w praktyce.
Konto demo pozwoli nie tylko przećwiczyć w praktyce zdobyte informacje o inwestowaniu, ale ma też inne zalety. Daje szansę by dopracować swoją strategię inwestycyjną. Pozwala zobaczyć jak reagujemy i podejmujemy decyzję pod wpływem emocji i w obliczu niepewności. W końcu pozwala poznać techniczne aspekty inwestowania i zapoznać się z możliwościami wybranej przez nas platformy.
Poznaj swoją charakterystykę inwestora
Wiedza i trening to wcale nie koniec nauki inwestowania. Przychodzi moment, gdy musimy sprawdzić to w praktyce. Warto w tym miejscu przypomnieć, że inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem. Zaczynajmy więc od niewielkich nakładów oraz kupujmy produkty i aktywa jakie znamy i rozumiemy. Od samego początku uczmy się też obcować ze swoimi emocjami. One zawsze będą obecne w procesie inwestowania. Najlepiej w tym przypadku pomaga dokładnie opracowana strategia inwestycyjna, która dokładnie określa kiedy wychodzimy z inwestycji a kiedy ew. inwestujemy więcej.
Wszystkie te elementy pozwolą nam poznać lepiej nasz osobisty profil inwestora. Sprawdzić w jakich strategiach czujemy się najlepiej, które produkty rozumiemy, jakie branże są dla nas interesujące. Dzięki temu nasza strategia inwestycyjna będzie lepiej dopasowana do naszych osobistych możliwości i potencjału.