Dozór elektroniczny, inaczej zwany aresztem domowym, to w wielu przypadkach alternatywne rozwiązanie dla klasycznej kary aresztu. Jest to rodzaj kary pozbawienia wolności, który odbywany jest w miejscu zamieszkania skazanego. Jak to jednak możliwe i jakie obowiązki się z tym wiążą?
W jakich przypadkach może zostać wyznaczony dozór elektroniczny zamiast klasycznej kary pozbawienia wolności?
Dozór elektroniczny jest stosowany wyłącznie w przypadku niektórych skazanych. Aby było możliwe jego uzyskanie, skazany samodzielnie musi złożyć wniosek o taką formę odbywania kary. Jednocześnie powinien wskazać, dlaczego takie rozwiązanie może być korzystne społecznie.
Aby możliwe było uzyskanie zgody na areszt domowy, muszą zostać spełnione poniższe warunki:
- orzeczona kara pozbawienia wolności nie przekracza 1 roku i 6 miesięcy;
- areszt domowy jest wystarczający do osiągnięcia celów kary;
- skazany ma określone stałe miejsce pobytu, w który może odbywać karę, a co więcej, miejsce to spełnia warunki techniczne, które umożliwiają sprawowanie dozoru elektronicznego;
- osoby pełnoletnie zamieszkujące ze skazanym zgadzają się na jego obecność.
Aby uzyskać dozór elektroniczny zamiast klasycznej kary aresztu, warto skontaktować się z adwokatem, który pomoże przygotować wniosek. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie https://krakowscyadwokaci.pl/dozor-elektroniczny-krakowscy-adwokaci/.
Czym jest dozór elektroniczny?
Dozór elektroniczny nie oznacza, że skazany może robić, co tylko zapragnie. Choć mieszka z rodziną (o ile ją posiada), pełni swoje obowiązki społeczne i zawodowe lub uczestniczy w ważnych dla niego praktykach religijnych, wszystkie jego kroki są skrupulatnie monitorowane. Przez cały czas skazany nosi na sobie specjalną bransoletę wyposażoną w nadajnik, która informuje służby więzienne o położeniu nadzorowanego człowieka.
W ten sposób osoba skazana nie ma możliwości przemieszczenia się poza wyznaczone miejsca. Jeśli jednak zostanie podjęta taka próba, służby więzienne zostaną o tym natychmiast powiadomione. W efekcie może zostać uchylone pozwolenie na dozór poza więzieniem i skazany wróci do tradycyjnej celi.
Kiedy warto złożyć wniosek o odbywanie kary więzienia w miejscu zamieszkania?
Dla wielu osób pobyt w więzieniu jest zbyt trudny ze względów emocjonalnych. Jednocześnie konieczność odbycia kary za popełnione przestępstwa nie podlega dyskusji. W takim przypadku, jeśli skazany zdaje sobie sprawę, jak trudne będzie dla niego przebywanie w zamknięciu, powinien od razu po ogłoszeniu wyroku skazującego zdecydować się na złożenie wniosku o areszt domowy. Oczywiście, wniosek o taką formę odbywania kary pozbawienia wolności można złożyć również w późniejszym czasie, już w trakcie odbywania kary więzienia.
We wniosku powinny znaleźć się podstawowe informacje o skazanym, wyroku, a także miejscu, w którym chciałby odbywać karę ograniczenia wolności. Konieczna jest też argumentacja, dlaczego taka forma odbywania kary będzie korzystniejsza.