Oszczędzanie to temat, który może być piętą Achillesową wielu osób. Trudno bowiem o próby generowania oszczędności tam, gdzie ledwo wystarcza na comiesięczne zobowiązania. W nieco lepszej sytuacji znajdują się osoby, które posiadają dwie pensje, tzn. na budżet domowy składają się dwie osoby. Jednak zaczynają wtedy popadać w pułapkę tworzenia sobie jeszcze większej ilość wydatków – pojawiają się dzieci, większy dom, samochód itp. Jak generować oszczędności? I gdzie je lokować? Sprawdźmy.
Bogaci ludzie potrafią oszczędzać, a przedsiębiorcy, którzy odnieśli sukces widzą okazje nawet w małych, ale systematycznych zyskach. Nie inaczej powinno być w przypadku budżetów domowych, które przecież są rodzajem firmy. Przed przystąpieniem do dalszych kroków, należy wyposażyć się w kartkę i długopis, czy też – bardziej współcześnie – otworzyć sobie excela, i tam zapisać wszystko przychody, wydatki, to co jest potrzebne, to co nie jest. Musimy zdać sobie sprawę na co idą nasze pieniądze i gdzie nam uciekają. Które wydatki są zbędne, a które wręcz przeciwnie. Aby zacząć inwestować potrzebujemy odpowiedniego kapitału, a jak inaczej mamy go uzyskać, jak nie właśnie przez oszczędności? Wykonaj dla swojego dobra to proste zadanie domowe, i z uczciwością w stosunku do samego siebie sprawdź, gdzie mogą być wygenerowane dodatkowe oszczędności.
Odmawiając sobie prostych przyjemności, możemy spokojnie wygenerować dodatkowy roczny dochód w wysokości nawet do 1000 złotych. Co zrobić z tymi pieniędzmi? Możliwości jest całkiem sporo.
Dla osób, które przygodę z inwestycjami i finansami dopiero zaczynają dobrym pomysłem mogą okazać się lokaty lub obligacje Skarbu Państwa. I zdaje się, że my zachęcalibyśmy raczej do skorzystania z tej drugiej opcji, gdyż w przypadku lokaty nie ma mowy o niczym innym (przynajmniej w większości) jak o inwestycji w obligacje państwowe, z potrąceniem odpowiedniej dla banku marży. W przypadku lokat możemy również spotkać się czasem z większym oprocentowaniem, niż w przypadku obligacji, jednak jest to obarczone ryzykiem. Około 90% kapitału inwestowanych jest wtedy na poczet obligacji, a cała reszta w ryzykowne opcje. Może być zysk, a może być spora strata. Wybór należy do Ciebie.
Wykupienie obligacji skarbowych pozwala Ci być pewnym/ą, że Twoje pieniądze mają gwarantowane przez Państwo bezpieczeństwo. Tzn., że póki Państwo nie zbankrutuje z Twoimi pieniędzmi nic się nie stanie, a po skończeniu inwestycji wrócą do Ciebie ze skapitalizowanymi odsetkami.
Taka sytuacja może nie mieć miejsca jednak w przypadku obligacji korporacyjnych. Dlatego zalecamy przy nich szczególną ostrożność. W momencie, gdy inwestujemy w produkt o zwiększonym ryzyku, niezbędna będzie nam odpowiednia wiedza o rynkach, której nie każdy pracujący na pełen etat jest w stanie poświęcić choćby kilku minut w ciągu dnia. Obligacje korporacyjne mają zachęcająco wyższy procent zysku w skali roku, jednak gwarancja, że otrzymamy pieniądze z powrotem, a spółka nie zostanie rozwiązana, czy nie zbankrutuje jest jak gra w ruletkę.