Początkującemu inwestorowi brakuje nie tylko wiedzy i doświadczenia, ale często także i kapitału. Nie oznacza to jednak, że dysponując niewielkimi środkami finansowymi, nie powinniśmy w ogóle inwestować. Jakie aktywa wybrać, aby inwestowanie małych kwot było opłacalne?
Czy inwestowanie małych kwot ma w ogóle sens?
Wiele osób wzbrania się przed inwestowaniem, za główny powód podając niedostateczną wielkość zgromadzonego kapitału. Jednak dysponowanie jedynie małymi kwotami nie przekreśla możliwości efektywnego inwestowania – wystarczy, że wybierzemy odpowiednią dla siebie strategię inwestycyjną i skorzystamy z usług, jakie świadczy dom maklerski.
Co więcej inwestowanie niewielkich kwot pozwala na wypracowanie dobrych praktyk, które zaprocentują w przyszłości, gdy będziemy operować większym kapitałem lub zechcemy zaangażować swe środki w bardziej zaawansowane rozwiązania. Zdobędziemy wiedzę i doświadczenie, które w przypadku inwestowania są na wagę złota. Wypracujemy własną strategię inwestycyjną i nauczymy się panować nad emocjami, które towarzyszą inwestowaniu.
Czego unikać, inwestując niewielkie kwoty?
Nawet jeśli niektóre metody inwestowania i dostępne aktywa wydają się nam bardzo atrakcyjne – kuszą bowiem wysokimi stopami zwrotu – dysponując niewielkim kapitałem, naszą inwestycyjną zachłanność trzymać na wodzy. Musimy być bowiem przygotowani na to, iż na początku nie wszystkie rynki będą dla nas dostępne.
Co więcej, początkujący inwestor nie powinien liczyć na to, iż będzie zarabiał 5% dziennie. Jednak 5% miesięcznie to już całkiem przyzwoity wynik, który przy systematycznym inwestowaniu i długiej perspektywie czasowej pozwoli nam wielokrotnie pomnożyć kapitał. Należy jednak pamiętać, iż inwestowanie stwarza nie tylko szansę na osiąganie zysków, ale liczyć się należy również z możliwością utraty części bądź całości zainwestowanego kapitału.
Warto pamiętać, iż nadmierna zachłanność to zmora początkujących inwestorów, dysponujących niewielkim kapitałem. Sprawia ona, że często popełniają błędy i angażują swe środki w ryzykowne inwestycje, mimo iż nie posiadają odpowiednich umiejętności i dostatecznej wiedzy.
Jeżeli dysponujemy ograniczonym kapitałem, powinniśmy unikać rynków inwestycyjnych i aktywów, gdzie zyski osiągane są przy pomocy dużej dźwigni finansowej. Mowa tu na przykład o Forex-ie czy też kontraktach terminowych.
Jakie aktywa wybrać, jeśli dysponujemy niewielkimi środkami?
Na rynku dostępnych jest kilka aktywów, które są szczególnie polecane inwestorom dysponującym niewielkim kapitałem. Oto najczęściej wybierane opcje:
- obligacje Skarbu Państwa – charakteryzują się niskim progiem wejścia, dzięki czemu stanowią doskonałe aktywo dla inwestora dysponującego niewielkimi środkami. Dzięki otrzymywanym odsetkom wraz z upływem czasu powinien być on w stanie zakupić więcej obligacji, a także skorzystać z procentu składanego,
- ETF-y – są to fundusze indeksowe. Mając ograniczone środki, dobrą metodą inwestycyjną może być wybranie jednego ETF-a na któryś z indeksów giełdowych i systematyczne, co miesięczne kupowanie jednostek za stałą kwotę.
- fundusze inwestycyjne – podobnie jak obligacje rządowe cechują się niskim progiem wejścia. Ponadto są łatwo dostępne w ramach kont IKZE oraz IKE. Ich cechą charakterystyczną jest także szeroki wybór klas aktywów, waluty czy regionu geograficznego inwestycji, toteż inwestor z łatwością znajdzie fundusze dostosowane do poziomu ryzyka, jaki akceptuje.
- akcje dywidendowe – jest to opcja, która spośród wszystkich tutaj wymienionych przynosi największe zyski. Wiąże się jednak z największym ryzykiem oraz wymaga wiedzy z zakresu inwestowania.
Na początek warto wybrać kilka spółek, które wypłacają solidną i stabilną dywidendę, dzięki czemu zyskamy szansę na przyzwoity zysk. Jeśli jednak niewłaściwie wybierzemy przedsiębiorstwa, stracimy zaangażowane środki, co może nas skutecznie zniechęcić do ponownego inwestowania.