Fundusze ETF to bardzo popularna forma ulokowania kapitału. Na ich zakup decydują się zarówno doświadczeni jak i początkujący inwestorzy. Wszyscy, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki, powinni jednak pamiętać o tym, że kwestią kluczową jest zdobycie jak najszerszej wiedzy na temat specyfiki tego typu produktów inwestycyjnych, gdyż w przeciwnym razie można bardzo szybko utracić cały zainwestowany kapitał. Jak działają fundusze ETF? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule.
Fundusze ETF – definicja pojęcia
ETF to skrót pochodzący z języka angielskiego – Exchange Traded Fund, czyli fundusz notowany na giełdzie. Są to specjalne fundusze mające za zadanie odwzorowywanie rozmaitych grup surowców lub indeksów. Chodzi tu o indeks giełdowy, koszyk akcji, waluty czy metale szlachetne. Dużym zainteresowaniem wśród inwestorów cieszy się na przykład ETF srebro, jednak warto wiedzieć, że oferta ETF-ów jest bardziej rozbudowana.
Dla przykładu – wśród polskich inwestorów często wspomina się o ETF na WIG20, czyli najbardziej znany polski indeks giełdowy. Zadaniem tego funduszu ETF jest osiąganie takich samych wyników jak firmy notowane na tym indeksie. Ogromnym atutem inwestycji w fundusz ETF jest fakt, iż inwestor nie musi indywidualnie kupować 20 rozmaitych akcji, ponieważ wszystkie je otrzymuje w ramach jednego funduszu ETF.
Stawianie na fundusze ETF to nie tylko wygoda, ale także niesamowita oszczędność czasu. Wiadomo oczywiście, że takie inwestycje związane są z dużym poziomem ryzyka. Trzeba o tym pamiętać, ponieważ podejmowanie decyzji bez przygotowania merytorycznego może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje z utratą wszystkich środków na czele.
Jakie są zalety funduszy ETF?
Fundusze ETF, mimo tego, iż ryzyko utraty środków w przypadku tej formy inwestowania jest bardzo duże, mają sporo zalet. Przede wszystkim są łatwo dostępne na giełdzie. Posiadacz ETF-ów może je z łatwością sprzedać w dowolnym momencie bez wychodzenia z domu.
ETF-y cechują także stosunkowo niskie koszty zarządzania w porównaniu do standardowych funduszy inwestycyjnych. Handel na giełdzie sprawia, że koszty transakcyjne są zazwyczaj mniejsze. Niezwykle ważną zaletą ETF-ów jest też fakt, iż dzięki nim można w bardzo krótkim czasie zdywersyfikować swój portfel inwestycyjny. To kwestia bardzo istotna zwłaszcza dla osób, które chcą ograniczyć ryzyko związane z realizowanymi inwestycjami.
O czym trzeba pamiętać przy rozpoczynaniu przygody z funduszami ETF?
W celu rozpoczęcia inwestowania w fundusze ETF, trzeba podjąć kilka kroków. Absolutnie najważniejsza kwestia to edukacja – zrozumienie, jak działają fundusze ETF, poznanie różnic w stosunku do innych instrumentów inwestycyjnych jest niezmiernie ważne.
Następna kwestia to wybór platformy inwestycyjnej. Są to podmioty pośredniczące w handlu funduszami, dlatego decyzję o skorzystaniu z jej usług trzeba podjąć uwzględniając jej renomę, czas funkcjonowania oraz opinie.
Bardzo istotnym elementem jest też zbadanie różnych dostępnych funduszy ETF i porównać ich charakterystycznych cech, np. kosztów zarządzania, wydajności historycznej itd. Warto też zwrócić uwagę na płynność.