Jak napisać cv bez doświadczenia

0
1535
jak napisać cv bez doświadczenia

Kluczowym elementem każdego CV jest pokazanie swojego doświadczenia zawodowego. Jednak zazwyczaj absolwenci szkół wyższych i młodzi adepci poszukujący pierwszej pracy nie mogą pochwalić się bogatym życiorysem w tym aspekcie. Pierwsze CV to poważna sprawa – doświadczenia nie ma zbyt wiele, trudno pochwalić się osiągnięciami a jednocześnie trzeba zadbać o to, by dla pracodawcy było na tyle zachęcające, by zechciał się z nami skontaktować. CV ma być napisane pod kątem jednej branży. Można do niego wpisać wszystko to, co jest z nią związane. Wiele osób uważa, że doświadczenie zawodowe w CV musi odnosić się do pracy w konkretnej branży oraz danego zakresu obowiązków. To błędne myślenie. Pracę dorywczą traktuje się raczej jako źródło utrzymania podczas studiów i nie przywiązuje do niej większej wagi.

jak napisać cv bez doświadczeniaCo wpisać w cv, jeśli nie mamy doświadczenia

Każde braki można nadrobić. Brak doświadczenia zawodowego w CV również. Należy pamiętać, że znaczenie mają zarówno treść, jak i wygląd życiorysu. Obie te kwestie dostarczają rekruterowi wielu ważnych informacji o nas. W rubryce “doświadczenie” nie posiadając żadnego, możemy opisać:

  • działalność non-profit – jeśli pomagałeś w stowarzyszeniu lub działałeś charytatywnie, opisz dokładnie co robiłeś. Opisz tak, aby pasowało pod branżę, w której chcesz pracować.
  • sąsiedzką pomoc –Opisz to, w czym jesteś dobry i poprzyj przykładami.
  • pracę w wakacje – jeśli pracowałeś gdziekolwiek to napisz o tym i uwydatnij to, czego nauczyła Cię praca.
  • pracę w domu – jeśli nie przypominasz sobie nic z powyższych przykładów, to zawsze możesz opisać to, co robisz w domu.

Bardzo istotny jest sposób w jakim będziesz przedstawiał swoją pracę dorywczą w CV. Zwróć uwagę, aby eksponować zakres obowiązków jak najbardziej zbieżny z obowiązkami na stanowisku na jakie aplikujesz. Uczeń liceum, technikum, szkoły zawodowej czy nawet gimnazjum w CV powinien skupić się na aktywnościach, w których brał udział w szkole – np. udział w kołach naukowych, redagowanie gazetki szkolnej itp. Może także wyeksponować swoje cechy charakteru, pasje i zainteresowania.

Działalność w organizacjach studenckich i samorządach

Doświadczenie zdobyte w samorządach może być zatem bardzo ważnym elementem Twojego studenckiego CV. Na wielu uczelniach oprócz samorządów funkcjonują różnego rodzaju organizacje studenckie. Wiele z nich ma charakter międzyuczelniany, a nawet międzynarodowy. Staż jest najlepszą formą zdobycia doświadczenia, w odróżnieniu od praktyk często w stażach wykonywane są dużo poważniejsze zadania. Jeżeli propozycja stażu jest zgodna z branżą z którą wiążesz swoją przyszłość i masz przekonanie, że zakres wykonywanych obowiązków, i forma zatrudnienia gwarantują Ci zdobycie doświadczenia to warto się na niego zdecydować.

Często kandydaci bez odpowiedniego doświadczenia próbują podkoloryzować swoje dokumenty aplikacyjne, by zyskać w oczach przyszłego pracodawcy. Dodawanie niezgodnych z prawdą kwalifikacji, czy wpisywanie fałszywych stanowisk, może szybko narazić ich na demaskację i kompromitację.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here