Jak oszczędzać pieniądze?

0
2616
Jak oszczędzać pieniądze?

Sposobów na oszczędzanie pieniędzy jest wiele. A wybranie konkretnego z nich, który sprawdzi się w naszym przypadku, zależy od samego oszczędzającego, jego przychodu i wydatków. Oszczędzać możemy do przysłowiowej skarpety, na lokacie, w PSO, czy uzbierany kapitał zainwestować w dowolny sposób. Jak jednak owy kapitał uzbierać? Przedstawiamy kilka pomysłów.

Podlicz wydatki

Brak oszczędności bierze się w głównej mierze z tego powodu, iż nie wielu z nas nie podejmuje się „wyzwania” podliczenia przychodów i wydatków. Oczywistą sprawą jest, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć sytuacji losowych, które wymagać będą od nas jednorazowej inwestycji pieniężnej, jednak jeśli zdarzają się one w każdym miesiącu, może to oznaczać, że gdzieś w naszym budżecie istnieje dziura, którą niewątpliwie musimy załatać – oczywiście jeśli chcemy uzbierać co nie co dodatkowych pieniędzy.

Weź do ręki podstawowe rachunki – za mieszkanie, prąd, gaz, wodę – i wylicz ile średnio lub miesiąc w miesiąc płacisz za nie. Do tego musisz również doliczyć wydatki na pożywienie. Z reguły na jedną osobę nie przypadnie więcej niż 300-400 zł, gdy liczba osób w gospodarstwie domowym rośnie koszty pożywienia na osobę spadają.

Gdy podstawy masz już podliczone, niezbędne będzie równie dodanie do kwoty rachunków dodatkowych – jak transport, koszty telefonu, internetu itp. Zapewne wyszła Ci dość oszałamiająca kwota. Pierwszym krokiem do generowania oszczędności jest sprawdzenie, co z Twoich comiesięcznych wydatków jest zbędnym kosztem w Twoim budżecie. A na pewno takie pozycje się znajdą. O ile to możliwe usuń je ze swojego budżetu, a jeśli nie to chociaż spróbuj ograniczyć kwotę, jaką będziesz na nie przeznaczać.

Trzymaj się planu

Kupno batonika przy sklepowej kasie wydaje Ci się bez znaczenia? My mówimy Ci, że nie jest. Zgodnie z przysłowiem „ziarnko do ziarnka, aż uzbiera się miarka”, w finansach nic nie jest bez znaczenia. Najlepszym przykładem są przedstawiane w książkach biznesowych modele.

Zysk na poziomie 1 grosza, powtórzony tysiąckroć da nam już 10 zł. Te znowu pomnożone razy tysiąc daje nam już 10 000 zł. Imponujące prawda? Podobnie jest z Twoimi codziennymi decyzjami. Jeśli każdego dnia odmówisz sobie ulubionego batonika, w przeciągu miesiąca będziesz miał/a dodatkowo w swojej kieszeni co najmniej 60 zł. W ciągu roku będzie to już ponad 600.

Jeśli budżet przeznaczony na jedzenie wynosi około 80 zł tygodniowo, to pamiętaj, aby ze wszystkich możliwych sił trzymać się tej kwoty. Nie staraj się jej odrabiać w przyszłym tygodniu, gdyż najprawdopodobniej Ci się to nie uda.

Blokada na koncie

W przypadku, gdy samodyscyplina w Twoim przypadku nie wystarczy, jest inna możliwość zabezpieczenia comiesięcznych oszczędności. Wyliczoną wcześniej kwotę, którą obowiązkowo musisz przeznaczyć na wydatki zablokuj na koncie. Najlepiej z zakładką 100 lub 200 złotych na nieprzewidziane wydatki. W ten sposób, nawet, gdy podczas zakupów będziesz chciał/a przekroczyć określoną wcześniej kwotę nie uda Ci się to.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here