Jaki program magazynowy wybrać?

0
2098
Jaki program magazynowy wybrać

Programy magazynowe znacząco usprawniają działanie przedsiębiorstw produkcyjnych oraz firm posiadających własne magazyny. Na rynku jest jednak dostępnych wiele rozwiązań – czy każde z nich jest odpowiednie dla Twojej firmy?

Programy magazynowe znacząco usprawniają działanie przedsiębiorstw produkcyjnych oraz firm posiadających własne magazyny. Na rynku jest jednak dostępnych wiele rozwiązań – czy każde z nich jest odpowiednie dla Twojej firmy? Decyzja o wyborze właściwego oprogramowania powinna być starannie przemyślana. Poniżej omawiamy kwestie, które należy wziąć pod uwagę decydując się na wdrożenie systemu klasy WMS (Warehouse Management System).

W jakim magazynie jest potrzebny system WMS?

Zarówno nowoczesne automatyczne magazyny jak mniejsze, tradycyjne hale o niższym poziomie zautomatyzowania odczują dzięki temu systemowi znaczące przyspieszenie i usprawnienie procesów magazynowych. W praktyce każda firma usługowa posiadająca magazyn, firmy produkcyjne, centra dystrybucyjne czy np. branża e-commerce, która wymaga perfekcyjnej koordynacji procesów logistycznych w czasie rzeczywistym, wymaga wsparcia systemów do zarządzania gospodarką magazynową.

Przygotowanie to podstawa

Aby dobrze przygotować się do wyboru dostawcy i procesu wdrożenia oprogramowania, należy wnikliwie przeanalizować kwestie dotyczące magazynu (układ, wykorzystanie przestrzeni, łańcuch dostaw, obecne możliwości, ograniczenia, problemy, straty itp.) a także cele, jakie chcemy osiągnąć wraz z wdrożeniem systemu magazynowego. Warto wesprzeć się w analizach pomocą doświadczonego  dostawcy, który przeprowadzi analizę procesów i potrzeb, a następnie zaproponuje rozwiązania dopasowane do wielkości przedsiębiorstwa a także specyfiki jego działania. Zespół OptiMES od lat pomaga swoim klientom maksymalizować korzyści z wdrożenia i dopasowywać system do potrzeb przedsiębiorców.

Jakie  funkcjonalności powinien posiadać dobry system do zarządzania magazynem?

Na początku warto skorzystać z darmowych testów funkcjonalności systemu czy modułów, tak aby mieć pełne wyobrażenie o możliwościach i ewentualnych ograniczeniach narzędzia.

Kwestie, na które warto zwrócić uwagę, to:

  • usprawnienie pracy wszystkim osobom zaangażowanym w procesy logistyczne – 
   System powinien zabezpieczać wszystkie poziomy pracy – od optymalizacji pracy operatora, przez wsparcie kierownika magazynu, po managera ds. logistyki czy prezesa.
  • łatwa integracja z obecnie wykorzystywanymi systemami magazynowymi – System powinien “dopasować” się do organizacji a nie wymuszać zmianę wszystkich do tej pory używanych narzędzi.
  • prostota i intuicyjność obsługi – Czytelny interfejs, wygodne panele meldunkowe i powiadomienia, możliwość pracy na komputerach czy urządzeniach mobilnych to cechy narzędzi, z których pracownicy lubią i chcą korzystać.
  • dostęp do danych aktualizowanych w czasie rzeczywistym – Dostarczenie klientowi zamówienia na czas wymaga sprawnego przepływu informacji i błyskawicznego reagowania na wszelkie niespodziewane sytuacje i odstępstwa od przewidzianego harmonogramu,  na wszystkich etapach procesu – rzetelne dane umożliwiają to.
  • możliwość adaptacji do specyfiki i wymagań branży oraz  dalszy rozwój oprogramowania – Elastyczność systemu, możliwość dowolnej konfiguracji, integracji oraz dalszej rozbudowy to w  obecnych zmiennych warunkach rynkowych podstawa dobrego systemu.
  • wsparcie klienta i obsługa posprzedażowa – bieżący kontakt na każdym etapie współpracy, szkolenie użytkowników oraz wsparcie posprzedażowe/ serwis to czynniki istotnie wpływające na satysfakcję użytkowników oraz czerpanie korzyści z wdrożenia.
  • rozsądny koszt wdrożenia i szybki zwrot z inwestycji – Nie można szukać “najtańszego” systemu, ponieważ zwykle nie gwarantuje oczekiwanego poziomu usprawnień i zwrotu z inwestycji.  Lepiej kierować się stosunkiem jakości i oferowanych funkcjonalności oraz usług do ceny.

Jeśli szukasz najlepszego programu magazynowego dla swojego przedsiębiorstwa i chcesz się dowiedzieć więcej na temat systemu WMS autorstwa OptiMES skontaktuj się z nami!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here