Kapitał kariery, czyli prawdziwy sposób na satysfakcję z pracy

0
6483
kapitał kariery

Kapitał kariery jest to inaczej mówić lek na popularne w ostatnim czasie równie niepoprawne slogany, mówiące o tym, aby podążać za swoją pasją. Koncept kapitału kariery został opisany przez Cal’a Newport’a – amerykańskiego pisarza i naukowca w książce pt.: „So Good They Can’t Ignore You”. Myślą przewodnią tej pozycji jest stwierdzenie, że zamiast iść za głosem pasji lepiej jest pracować i to właśnie w codziennej pracy odnaleźć swoją pasję. Jesteś ciekawy czegoś więcej na ten temat? Przeczytaj!

Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/kapital-kariery-prawdziwy-sposob-na-pieniadze-i-satysfakcje-z-pracy/ 

Bądź zadowolony ze swojej pracy i zarabiaj – kapitał kariery 

Ilość haseł nawołujących do rzucenia wszystkiego i podgrzaniem za swoją pasją jest niezliczona. Nie należy jednak do końca ufać sloganom, które posiadają inspirujące hasztagi w stylu: ,,Podążaj za marzeniami’’ itp. Nie sposób policzyć też różnego rodzaju memów, artykułów i książek, które wychwalają rolę pasji w życiu zawodowym.

Wszystkie przekonują nas, że najważniejsze to połączyć swoją pasję z pracą zarobkową. Co więcej mówią o tym, aby mieć pasję, a potem próbować na niej zarobić na życie. Ma to być recepta na nudną, bezduszną , codzienną pracę. Do „podążania za marzeniami” namawiał kiedyś też sam Steve Jobs, czyli założyciel i twórca marki Apple. Problem w tym, że jego kariera pokazuje, że nigdy nie trzymał się tej rady i nie podążał za nią. 

Czy watro zabierać się za coś, o czym nie ,a się pojęcia?

Wyobraźmy sobie sytuację kiedy: 

  • Dyrektor pracujący w dziale marketingu zakłada hodowlę alpak.
  • Współwłaściciel firmy transportowej otwiera szkołę jogi.
  • Specjalista od ubezpieczeń rzuca pracę, żeby utrzymywać się z malowania obrazów.
  • Założycielka firmy kosmetycznej postanawia zarabiać jedynie z gry na gitarze.

Jak można się domyślić efekt bardzo często bywa opłakany. Żadna z powyższych osób nie ma odpowiedniego doświadczenia i wiedzy, aby zmienić swoją pasję w zarobkowy biznes. Owszem należy powiedzieć, że nie brakuje tym osobom odwagi, ale może watro też wspomnieć coś o braku rozsądku. Tak „odważna” decyzja o rzuceniu dobrej posady, która zapewnia nam stały dochód i stabilność finansową nie jest w każdy przypadku mądra. 

Kiedy postawiać w końcu na swoje? – Kapitał zawodowy

Kiedy uzbieramy już kapitał zawodowy, to dopiero wtedy i tylko wtedy, będziemy mogli myśleć o tym, żeby przejść na własny biznes. Wówczas będziemy mogli założyć firmę jednoosobową, zostać solopreneur’em lub znaleźć wspólników do spółki. Wtedy będziemy mieć szansę na utrzymanie się na rynku, czerpanie satysfakcji z pracy i zarabianie z tego niemałych pieniędzy. 

Zobacz też: http://www.student-zarabia.pl/solopreneur-czy-taki-model-biznesowy-jest-godny-uwagi/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here