Kiedy warto skorzystać z kredytu refinansowego?

0
3264

Kredyty refinansowe nie są tak znanymi produktami bankowymi, jak na przykład kredyty gotówkowe czy kredyty hipoteczne. Nie oznacza to jednak, że nie są równie użyteczne – po prostu jest to typ zobowiązania, który nie ma zastosowania ogólnego, a sprawdza się przede wszystkim w kilku konkretnych sytuacjach.

Warto dokładniej się z tym kredytem zapoznać, ponieważ dla wielu Polaków jego zaciągnięcie mogłoby się okazać bardzo korzystne. W takim razie, kiedy warto zdecydować się na refinansowanie kredytu? Na czym ono w ogóle polega? Na te pytania wyczerpująco odpowiemy poniżej.

Na czym polega refinansowanie kredytu?

Omawiany w tym artykule kredyt refinansowy działa na zasadzie wzięcia nowego kredytu w innym banku na spłatę obecnego. Refinansowanie wykorzystuje się przede wszystkim w przypadku kredytów hipotecznych. Wraz z zakończeniem takiego procesu obecny wierzyciel traci możliwość wysuwania jakichkolwiek roszczeń, jako że dług zostaje w całości uregulowany. Można powiedzieć, że jest to nic innego, jak po prostu przeniesienie kredytu do innego banku na nowych warunkach.

Jako że kredyty refinansowe są zupełnie nowymi zobowiązaniami, ich parametry mogą znacząco różnić się od parametrów tych długów, które ulegają refinansowaniu. Mowa tutaj między innymi o takich kwestiach, jak oprocentowanie nominalne oraz prowizja za udzielenie kredytu.

Warto także wspomnieć, że nowo zaciągnięte kredyty objęte są zapisami ustawy z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami (która weszła w życie 22 lipca 2017 roku). Zamieniając stary kredyt na nowy, zaciągnięty przed tym okresem, zyskujemy więc dodatkową ochronę prawną.

Kiedy warto wziąć kredyt refinansowy?

Kredyty refinansowe są warte uwagi szczególnie w przypadku starszych kredytów hipotecznych, których warunki są znacznie mniej korzystne niż parametry obecnie udzielanych kredytów. Warunki na rynku usług finansowych zmieniają się bardzo dynamicznie, dlatego kredyt zaciągnięty kilkadziesiąt lub kilkanaście, a nawet zaledwie kilka lat temu może być już uważany za niekorzystny.

Refinansowanie kredytu może być także dobrym rozwiązaniem, jeśli mamy problemy z obecnym bankiem i wolelibyśmy współpracować z innym kredytodawcą. Niezależnie od powodu, dla którego nie jesteśmy zadowoleni z obecnego banku lub kredytu, przy refinansowaniu warto skorzystać ze wsparcia pośrednika. Wykwalifikowany ekspert, dostępny pod adresem https://splatapozyczek.pl/kredyt-refinansowy/, pomoże w znalezieniu odpowiedniej oferty i wynegocjowaniu optymalnych warunków zobowiązania. Z jego wsparciem będziemy mieć pewność, że faktycznie zamienimy obecny kredyt na lepszy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here