Konto firmowe: kiedy będzie potrzebne? Najlepsze konto dla firm

0
5487
Konto firmowe

Prowadzenie biznesu to olbrzymie perspektywy. Wiąże się jednak również z pewnymi obowiązkami i formalnościami. Przedsiębiorcy często zastanawiają się, czy muszą posiadać oddzielne konto firmowe. Wbrew pozorom to nie musi wiązać się z dodatkowymi kosztami.

W dzisiejszych czasach rozliczenia bezgotówkowe są już standardem, bez którego nie wyobrażamy sobie nie tylko radzenia sobie z finansami osobistymi, ale również tymi związanymi bezpośrednio z prowadzoną działalnością gospodarczą. Płatności podatków i danin, opłacanie faktur, wypłata wynagrodzeń czy zakupy są bardzo trudne, a często również niemożliwe, bez posiadania konta bankowego. Jednocześnie przedsiębiorcy, zwłaszcza ci prowadzący najmniejsze podmioty, bardzo często nie wiedzą, czy w tym celu muszą posiadać oddzielne konto firmowe, czy w zupełności wystarczy standardowe konto osobiste. Przepisy w tym przypadku wzbudzają pewne wątpliwości. Okazuje się, że nie zawsze będzie to formalny wymóg. Warto jednak rozwiać podstawowy mit dotyczący rachunku firmowego: nie musi on wcale generować dodatkowych kosztów. Jednocześnie zapewnia przy tym pełną wygodę i transparentność, dzięki czemu prowadzenie biznesu będzie zdecydowanie łatwiejsze i bardziej efektywne.

Konto firmowe: jak je wybrać?

Rynek produktów bankowych dla sektora biznesowego jest bardzo rozbudowany. Oczywiście jego podstawą są konta dla firm. Te pod wieloma względami przypominają standardowe konta osobiste. Dają przy tym dostęp do najważniejszych usług bankowości, takich jak:

  • Wykonywanie przelewów,
  • Wypłatę gotówki z bankomatów,
  • Otrzymywanie środków na konto,
  • Korzystanie z nowoczesnych systemów płatności, takich jak np. BLIK,
  • Korzystanie z karty płatniczej.

Wybór jest bardzo duży, ale z perspektywy właściciela przedsiębiorstwa liczą się przede wszystkim koszty. Te w wielu przypadkach będą minimalne lub uda się ich całkowicie uniknąć po spełnieniu prostych warunków. Warto skorzystać z rankingu https://www.bankier.pl/smart/konta-firmowe. Dzięki niemi wybranie najlepszej oferty będzie bardzo proste, a złożenie wniosku o otwarcie konta nie zajmie zbyt wiele czasu.

Kiedy konto firmowe będzie niezbędne?

Konta firmowe stały się praktycznym standardem we współczesnym biznesie. Wynika to przede wszystkim z bogatej oferty, dostarczanej przez różne banki, oraz samego sposobu rozliczania transakcji w przedsiębiorstwach. Właściciele firm często zastanawiają się jednak, czy jego posiadanie jest wymogiem formalnym. Przepisy nie precyzują jednoznacznie charakteru rachunku służącego do rozliczeń przedsiębiorstwa. Co więcej: prawodawcy pozostawili nadal możliwość funkcjonowania na rynku bez jakiegokolwiek konta – zarówno firmowego, jak i osobistego. Prawo pozwala na to firmom, które w ciągu jednego roku z ostatnich dwóch lat obrotowych zatrudniały mniej niż 10 pracowników, a ich obrót roczny nie przekroczył 2 milionów euro netto. Tacy przedsiębiorcy mogą regulować płatności z tytułu podatków czy danin np. przekazem pocztowym. Pozostali są natomiast zobowiązani do posiadania rachunku.

Konto firmowe a podatek VAT

W wyraźny sposób prawo odnosi się do rachunków przedsiębiorców, będących czynnymi płatnikami podatku VAT. Wprowadzane w ostatnim czasie nowelizacje, zakładające m.in. wykorzystanie systemu split payment i wprowadzenie białej listy podatników VAT, wskazują, że rozliczenia transakcji dotyczących towarów i usług wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT, jeżeli ich wartość przekracza kwotę 15 tys. zł brutto, może odbyć się wyłącznie z użyciem podzielonej płatności oraz na rachunki widniejące na białej liście podatników VAT. Niedochowanie tych zaleceń może oznaczać spore problemy, zarówno dla nabywcy, jak i sprzedawcy. Poza tym nawet w płatnościach na mniejsze sumy praktyka pokazuje, że kontrahenci oczekują umieszczenia rachunku na białej liście w celu uniknięcia kłopotów. Zgodnie z przepisami mogą znaleźć się na niej wyłącznie konta firmowe.

Spilt payment a rachunek dla firm

Wprowadzona ostatnimi czasy podzielona płatność wzbudzała wśród przedsiębiorców spore obawy. Polega ona na oddzielnym zaksięgowaniu na rachunku kwoty netto oraz należności z tytułu VAT. Wydaje się to dosyć skomplikowane, jednak konta firmowe znacznie ułatwiają całą procedurę. Wystarczy w oknie płatności zaznaczyć odpowiednią opcję, a przelew automatycznie odbędzie się zgodnie z protokołem split payment. Tylko konta firmowe dają przy tym dostęp do subrachunku odpowiedzialnego za rozliczanie VAT. Umieszczone tam środki mogą służyć m.in. do opłacania należności z tytułu podatków i danin. Konta osobiste nie dają natomiast takiej możliwości, nie pozwalają również na korzystanie z mechanizmu podzielonej płatności, co może oznaczać bardzo duże problemy dla obu stron transakcji i wiązać się z dodatkową odpowiedzialnością.

W prowadzeniu biznesu liczy się transparentność

Przedsiębiorcy muszą zachować przejrzystość rozliczeń i być zawsze przygotowani np. na ewentualność kontroli przeprowadzanej przez urząd skarbowy. Niestety, rozliczanie firmy w ramach konta osobistego praktycznie uniemożliwia zachowanie odpowiedniej transparentności. Poza tym znacznie utrudnia również efektywne prowadzenie biznesu. Monitorowanie stanu firmowych finansów jest zdecydowanie trudniejsze, a co za tym idzie trudniej również o podejmowanie właściwych i odpowiedzialnych decyzji. Także fiskus często zgłasza zastrzeżenia dotyczące łączenia konta osobistego z kontem firmowym, wskazując przy tym m.in. na brak możliwości wyraźnego odseparowania wydatków związanych z działalnością przedsiębiorstwa oraz tych o charakterze prywatnym. Biorąc pod uwagę, że konto firmowe może być całkowicie bezpłatne i w pełni dostosowane do wymogów nowoczesnego świata, nie warto z niego rezygnować.

Wygoda i nowoczesność: korzystaj z bankowości internetowej

Segment kont firmowych rozwija się bardzo dynamicznie, a obecne na nim rozwiązania ułatwiają prowadzenie biznesu we współczesnym, wymagającym świecie. To jeden z argumentów przemawiających za skorzystaniem z tych możliwości. Konto firmowe ułatwi regulowanie podatków i danin, w tym zlecanie przelewów do Urzędu Skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, poza tym – podobnie do rachunku osobistego – zapewni również dostęp do błyskawicznych sposobów płatności oraz zdecydowanie szerszej oferty banku, w tym gamy pożyczek i kredytów przewidzianych dla klientów biznesowych. Decydując się na współpracę z wybraną instytucją, warto zwrócić uwagę na produkty, jakie oferuje, oraz rozwiązania technologiczne. Nowoczesna aplikacja mobilna i serwis bankowości elektronicznej pozwalają na wykorzystanie pełni potencjału współczesnej bankowości.

Dodatkowe korzyści dzięki promocjom bankowym

Współpraca z przedsiębiorcą to z perspektywy banku bardzo korzystna relacja. Nie może więc dziwić, że instytucje robią wiele, aby zdobyć nowych klientów. Gama kont firmowych bardzo często zostaje objęta atrakcyjnymi promocjami bankowymi. Te zakładają m.in. uzyskanie dodatkowej gotówki w zamian za realizację przelewów podatków i danin przez okres kilku miesięcy czy zapewnienie odpowiednich wpływów na rachunek. W ten sposób przedsiębiorcy mogą otrzymać nawet kilkaset złotych w ciągu każdego miesiąca objętego promocją. Oczywiście nagrody mogą mieć również inny charakter: często są nimi przedmioty o dużej wartości czy vouchery, które można wykorzystać w wybranych punktach. Podczas poszukiwań konta firmowego warto zwrócić uwagę również na ten aspekt. Może się okazać, że oprócz funkcjonalnego rachunku uda się otrzymać dodatkowe wsparcie, bardzo potrzebne w prowadzeniu biznesu.

Foto: everything possible/Shutterstock.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here