Posiadanie rachunku bankowego, jest w obecnych czasach, nie tylko udogodnieniem, ale również stwarza nam wiele możliwości, dzięki, którym jesteśmy w stanie dokonywać płatności przez Internet, robić zakupy w sklepach internetowych, czy nawet wykupywać wycieczki za pomocą odpowiednich posiadania konta internetowego. Jeżeli na swoim koncie osobistym wykonujesz typowe operacje, to w przypadku niektórych rachunków bankowych możesz całkowicie uniknąć poniesienia kosztów.
Wady i zalety kont za darmo
- Ze względu na różnorodność kont bankowych, możemy zdecydować się na wiele propozycji zaproponowanych przez bank. Jednak aby nie złapać się w sidła, należy dokładnie przeanalizować ofertę na założenie konta bankowego.
- Wiele kont bankowych jest pozornie darmowych, konto bankowego jest darmowe, natomiast w praktyce okazuje się, że musimy płacić za przelewy, za prowadzenie konta bankowego, czy za wypłaty z bankomatów.
- posiadanie konta internetowego niesie ze sobą również zagrożenia wynikające z możliwości włamania się na nasze konto bankowe i wypłaty naszych wszelkich oszczędności
- możliwość bezpiecznego przechowywania naszych pieniędzy, które są zabezpieczone przez instytucje, które przechowują nasze środki finansowe
- ważnym elementem są bankomaty rozmieszczone bardzo często przy oddziałach bankowych gdzie szybko i sprawnie wypłacimy nasze pieniądze
- Dzięki kontu bankowemu możemy również wykonywać przelewy. Płacić rachunki, dokonywać zakupów, czy też opłacać naszych pracowników
Musimy być ostrożni i wybierać banki, które są najlepiej strzeżone i mają odpowiednie zabezpieczenia przed jakakolwiek kradzieżą.
Darmowe konto i darmowa karta
Banki kusząc zerową prowizją, naliczają inne opłaty np. za przelewy czy wypłaty z bankomatu. Przed podpisaniem umowy należy zawsze dokładnie zapoznać się z tabelą opłat i prowizji, tylko w ten sposób można zweryfikować „darmowość” takiego konta i uniknąć rozczarowania. Podstawowy rachunek będzie miał wiele zalet. Bank nie może naliczać opłat ani za jego prowadzenie, ani za wydaną do niego kartę. Ustawa pozwala naliczyć prowizję tylko w trzech przypadkach.
- za transakcje transgraniczne, czyli np. wypłatę pieniędzy z zagranicznego bankomatu.
- za szóstą i kolejne w miesiącu wypłaty z bankomatów lub wpłaty do wpłatomatów.
- możemy zapłacić prowizję za szósty i kolejne przelewy w miesiącu
Podstawowym czynnikiem, jaki bierzemy pod uwagę wybierając konto w banku, to oczywiście jego koszty. Zależy nam na tym, aby opłaty za jego prowadzenie były zwyczajnie jak najmniejsze. Sprawdźmy, jakie są opłaty za wykonywanie przelewów. W wielu instytucjach transfery pieniężne są całkowicie darmowe, a w niektórych mamy nawet dostęp do kilku szybkich przelewów w miesiącu – dzięki którym wysłane pieniądze docierają na konto docelowe w ciągu kilku minut, nawet jeśli rachunek należy do innego banku. Darmowe konta w Polsce nie są tylko chwytem reklamowym banków – zwolnienie z opłat bardzo często następuje po spełnieniu określonych przez bank warunków. Wybierając konto dostosowane do naszych potrzeb możemy faktycznie mieć konto bankowe bez opłat.