Jeśli planujemy kosztowny remont domu lub mieszkania, najlepszym rozwiązaniem będzie złożenie wniosku o kredyt hipoteczny. Będąc właścicielem remontowanej nieruchomości, możemy znacznie obniżyć koszty finansowania prac remontowych. Znacznie tańszym rozwiązaniem może okazać się kredyt hipoteczny na cele remontowe. Jego zabezpieczeniem będzie nasza nieruchomość. Wysokość kredytu zależy od dwóch czynników – wartości nieruchomości oraz zdolności kredytowej klienta. Relacja pomiędzy wartością zabezpieczenia a kwotą kredytu (nazywana wskaźnikiem LTV) nie może przekroczyć 90 proc., chociaż poszczególne banki mogą przyjmować bardziej restrykcyjne granice. Przy udzieleniu kredytu bank naliczy prowizję za jego udzielenie. Zostanie pobrana jednorazowo od kwoty kredytu, a jej wysokość waha się w granicach od 0 do 3 proc.
Oprocentowanie kredytu hipotecznego
Większość kredytów hipotecznych dostępnych dziś na polskim rynku opiera się na oprocentowaniu zmiennym. Składa się na nie stopa procentowa Wibor oraz marża banku. Składa się na nie stopa procentowa Wibor oraz marża banku. Marża jest składnikiem oprocentowania niezmiennym przez cały okres kredytowania. Na jej wysokość mają zazwyczaj wpływ poziom wkładu własnego i kwota kredytu, ale także kondycja finansowa kredytobiorcy. W większości banków wcześniejsza spłata lub nadpłata kredytu jest obwarowana dodatkowymi warunkami i prowizjami. Banki określają maksymalną wysokość nadpłaty, której można dokonać bezpłatnie i okres, w którym taka operacja jest obarczona prowizją. Jeżeli planujemy spłacić zadłużenie wcześniej, warto już na etapie wyboru oferty wziąć pod uwagę ten punkt umowy kredytowej, ponieważ prowizja za wcześniejszą spłatę może sięgnąć nawet 3 proc. płaconej przedterminowo kwoty
Jakie dokumenty będą potrzebne
Najistotniejsza rzeczą przy zaciąganiu kredytu hipotecznego na remont domu jest udokumentowanie remontu, czyli sporządzenie kosztorysu oraz harmonogramu prac remontowych. Większość banku wymaga, aby pisma te przygotowała osoba z uprawnieniami budowlanymi, np. wykonawca remontu . Nie mniej istotną kwestia jest także stan zaawansowania robót , on również przekłada się na wypłatę części pieniędzy z wcześniej przewidzianej kwoty kredytu. Dokumenty te są ponadto podstawą kontroli postępów prac remontowych. W przypadku domów jednorodzinnych wymagane jest również pozwolenie na użytkowanie danej nieruchomości lub potwierdzenie przyjęcia przez właściwy urząd bez zastrzeżeń zgłoszenia do użytkowania. Nie należy zapominać również o dokumencie potwierdzającym powierzchnię użytkową nieruchomości .
Czynniki wpływające na przyznanie kredytu hipotecznego na remont
Historia kredytowa- kredyt może nie zostać udzielony osobom, które w przyszłości lub obecnie nie wywiązują się ze swoich zobowiązań z należytą starannością.
Wysokość zarobków- wskaźniki finansowe to bowiem podstawa zdolności kredytowej, czyli prognozowanej zdolności do terminowej spłaty kapitału i odsetek.
Rodzaj umowy- najłatwiej o kredyt hipoteczny osobom zatrudniony w oparciu o umowę o pracę.