Monitor dla graczy – krótki poradnik przed zakupem

0
5096
Monitor dla graczy

Gaming – czyli rekreacyjne lub zawodowe granie w gry komputerowe – to czynność stawiająca swoim adeptom określone wymogi. Dotyczą one między innymi stosowanej przez nich technologii – która powinna być na tyle zaawansowana, by rozgrywka była przyjemna i dynamiczna. Do najważniejszych urządzeń stosowanych przez graczy należy oczywiście monitor – na którym wyświetlany jest obraz wydarzeń rozgrywających się w danej grze. Dlatego w przypadku graczy, wybór nowego monitora powinien być szczególnie przemyślany. Zapraszamy do lektury, w trakcie której podpowiemy – jak wybrać idealny monitor dla gracza oraz na jakie właściwości tych urządzeń warto zwrócić uwagę w czasie zakupu.

Matryce w monitorach dla graczy

Podstawowym parametrem różnicującym dostępne monitory jest rodzaj zastosowanej w nich matrycy. Do wyboru mamy kilka opcji, które różnią się oferowanymi przez nie możliwościami oraz ceną. Do najczęściej stosowanych należą matryce typu TN, wyjątkowo korzystne cenowo. Niestety, ich wadą jest wąski kąt widzenia oraz problemy z odwzorowaniem barw intensywnych i czerni.

Matryce IPS, nieco droższe, lepiej sprawdzają się w wyświetlaniu obrazów wielobarwnych oraz mrocznych. Dobrze odwzorowują szeroką paletę barw, jednak – mają gorszy czas reakcji niż inne typy matryc.

Matryce VA stosowane są z uwagi na ich szybki czas reakcji oraz zdolność do intensywnego odwzorowania wszystkich potencjalnych barw. Mają też lepszy kąt widzenia niż matryce typu TN.

Poszczególne rodzaje matryc nadają się do zastosowania w przypadku gier różnych typów. Przykładowo, osoby grające w gry akcji – w których udana rozgrywka zależy od tempa jej przebiegu oraz szybkości reakcji monitora – powinny sięgnąć po matrycę TN. W przypadku gier bardziej statycznych – na przykład RPG lub strategicznych – można sięgnąć po matrycę IPS.

Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem będzie natomiast matryca VA, które świetnie sprawdza się w przypadku gier różnych gatunków. Monitory z poszczególnymi rodzajami matryc znajdziesz między innymi w ofercie sklepu internetowego: AVPoint.

Rozdzielczość i jej wpływ na przyjemność rozgrywki

Rozdzielczość to kolejny istotny parametr. Zdaje sobie z tego sprawę każdy, kto choć raz grał w gry strategiczne lub strzelanki typu FPS. Często, od ilości wyświetlanych na ekranie pikseli, zależeć będzie przebieg całej rozgrywki, w tym także – nasze zwycięstwo lub przegrana.

Największą popularnością cieszy się rozdzielczość w stopniu Full HD. Wbrew pozorom, nie jest to jednak największy zakres rozdzielczości, jaki możemy znaleźć wśród dostępnych monitorów. Nadaje się jednak do obsługiwania niemal wszystkich kart graficznych – zarówno tych słabszych, jak i bardziej zaawansowanych.

Rozdzielczość WQHD jest dedykowana dla bardziej zaawansowanych graczy. Monitory wyposażone w taką rozdzielczość pozwalają na dokładniejsze wyświetlanie obrazów wizualnych oraz ich częste odświeżanie.

Rozdzielczość 4K prezentują najdroższe spośród dostępnych monitorów. Jeśli zdecydujemy się na taki monitor, warto by jego przekątna była stosunkowo duża. Ponadto, do obsługi tego typu monitora potrzebować będziemy solidnej karty graficznej, o dużej mocy obliczeniowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here