Nowoczesny kontener IBC do transportu płynów

0
11200

Płyny wszelkiego rodzaju, od wody począwszy, a na cieczach niebezpiecznych skończywszy, są transportowane na wiele sposobów. Sposobem pośrednim pomiędzy transportem cysternami a butelkami używanymi przez człowieka, są kontenery zwane kontenerami IBC. Służą one do przewożenia cieczy w hurtowych ilościach albo tam, gdzie zużywa się ich duże ilości, albo przed rozlaniem ich do mniejszych pojemników.

Kontenery IBC to standardowe pojemniki, jakie spotyka się głównie w przemyśle, choć często służą one po prostu do transportu wody pitnej czy przemysłowej. Do niedawna kontenery te produkowało się głównie z metalu, ale obecnie na rynku można dostać nowoczesne pojemniki na ciecz wykonane z tworzyw sztucznych. W porównaniu do metalowych mają one wiele zalet i z kilku względów są praktyczniejsze. Na polskim rynku plastikowe pojemniki IBC również są dostępne i wielu użytkowników wybiera właśnie je zamiast metalowych.

Pojemniki na ciecz ważne dla bezpieczeństwa transportu

W logistyce najważniejsze jest to, aby towar dotarł bezpiecznie do miejsca przeznaczenia. Identycznie jest w przypadku transportu wszelkiego rodzaju płynów. Te jednak mają to do siebie, że uszkodzenie kontenera w zasadzie równa się stracie całej zawartości. Efektem tego jest strata finansowa. Mało tego, wylanie cieczy z pojemnika IBC może poskutkować awarią środka transportu, innych urządzeń i wyposażenia, a w skrajnych przypadkach także stanowić zagrożenie dla ludzi i otoczenia. Dlatego tak istotne jest, aby kontener IBC stanowił wystarczającą i pewną ochronę dla przewożonej cieczy. Tworzywo sztuczne użyte do produkcji nowoczesnych kontenerów IBC jest z wielu powodów lepszym wyjściem niż inne materiały. Przede wszystkim jest ono trwałe, a przy tym elastyczne, a więc odporne na uderzenia, zgniecenia oraz wstrząsy. Atutem jest też łatwość czyszczenia i utrzymania w czystości.

Nowoczesny kontener IBC z tworzywa sztucznego

Tworzywo sztuczne jest też z reguły odporne na reakcje z przewożonym materiałem. Producenci oferujący takie pojemniki, doskonale wiedza, że pojemnik IBC raz będzie transportowany samochodami, innym razem koleją, a także drogą morską. I dlatego pojemniki IBC są na tyle uniwersalne i mają standardowe rozmiary, aby w każdym z typów transportu jego przebieg był bezproblemowy. Dostępne są też kontenery różnych rozmiarów, a także składane. Dzięki temu można dopasować pojemnik IBC do konkretnych potrzeb, czyli ilości przewożonej cieczy, a puste pojemniki można złożyć, aby zabierały mniej miejsca. Na plastikowych pojemnikach IBC można umieszczać naklejki identyfikacyjne oraz je plombować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here