Popyt na bankowe kredyty konsumpcyjne spada. Firmy pożyczkowe coraz bardziej konkurencyjne

0
35202

W czwartym kwartale 2016 roku część polskich banków odnotowała spadek zainteresowania kredytami konsumpcyjnymi. Powodem może być zarówno zaostrzenie kryteriów udzielania tego typu kredytów, jaki i mniejsze zapotrzebowanie na finansowanie zakupu dóbr. Przyczyna może również tkwić w coraz większej presji konkurencyjnej ze strony instytucji pozabankowych, których pozycję dodatkowo wzmocni Komisja Nadzoru Finansowego.

Po gotówkę do banku już nie tak chętnie

Jak pokazała ankieta przeprowadzona wśród banków operujących na terenie naszego kraju, czwarty kwartał 2016 roku przyniósł pewne zmiany związane z kredytami konsumpcyjnymi – kredytami udzielanymi na konkretne potrzeby kredytobiorców, których spłaty ustalane są indywidualnie. W ostatnich miesiącach minionego roku część banków zaostrzyła w niewielkim stopniu kryteria udzielania tychże kredytów, zmniejszając jednocześnie maksymalną kwotę, jaką w ramach tego typu zobowiązań można zaciągnąć.

Zmiany w polityce banków dotyczące kredytów konsumpcyjnych zbiegły się w czasie ze spadkiem zainteresowania tą usługą. Wspominana ankieta wykazała, iż liczba osób zainteresowanych bankowym kredytem konsumpcyjnym zmniejszyła się pod koniec 2016 roku o około 11 proc. Co ciekawe, spadek ten zupełnie umknął przewidywaniom polskich bankierów. Co może być tego powodem?

Firmy pożyczkowe coraz poważniejszą konkurencją

Oficjalna opinia banków, odnosząca się do spadku zainteresowania udzielanymi przez polskie placówki kredytami konsumenckimi, mówi przede wszystkim o wpływie mniejszego aż o 24 proc. zapotrzebowania na finansowanie zakupu dóbr trwałego użytku. Opinia ta, bez wątpienia słuszna, ma swoje umocowanie w obserwowanym wzroście zamożności społeczeństwa. Problem jednak w tym, iż zamożność Polaków wzrasta nierównomiernie i z całą pewnością nie dotyczy wszystkich grup czy regionów. Co może być więc tym dodatkowym czynnikiem wpływającym na zmniejszenie zainteresowania ofertą banków? Sami pracownicy banków przyznają, że decydującą rolę może odgrywać presja konkurencyjna ze strony firm pożyczkowych udzielających szybkich pożyczek online.

Pożyczki przez Internet pod nadzorem KNF-u

Jak oceniają specjaliści, konkurencyjność ze strony sektora instytucji pozabankowych może jeszcze bardziej wzrosnąć. Firmy pożyczkowe dostały nieoczekiwane wsparcie ze strony państwa pod postacią ustawy o kredycie hipotecznym. Jak mówi ekspert Mini-Credit.pl – firmy udzielającej szybkich pożyczek krótkoterminowych przez Internet – „Ustawa ta przewiduje powstanie Rejestru Instytucji Pożyczkowych będącego pod nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego, co w istotny sposób wpłynie na zwiększenie bezpieczeństwa klientów firm pożyczkowych i transparentności rynku pożyczek”. Zapowiadany Rejestr pozwoli na szybką i pewną weryfikację każdej firmy pożyczkowej zarówno przez organy nadzorcze, jak i przez samych konsumentów. Wpłynie to bez wątpienia na reputację całego sektora, co z kolei może przekonać więcej osób do korzystania z usług reprezentujących go podmiotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here