Przedstawicielstwo handlowe to nieprzerwanie jeden z najpopularniejszych rodzajów sprzedaży bezpośredniej. Jednak na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci bardzo wiele się zmieniło. W tej chwili bycie przedstawicielem handlowym niewiele ma wspólnego z domokrążcami i akwizytorami z dawnych lat. Do podstawowych obowiązków pracowników działu sprzedaży należy ciągłe poszukiwanie nowych klientów, zawieranie umów, kompleksowa obsługa klientów, budowanie i podtrzymywanie trwałych relacji biznesowych. Doświadczeni, doskonale wyszkoleni handlowcy, osobiście docierając do każdego klienta, potrafią nie tylko sprzedać towar, ale nieustannie budować pozytywny wizerunek i renomę swojego przedsiębiorstwa.
Jak zostać przedstawicielem handlowym?
Podstawowym wymogiem większości firm jest wykształcenie średnie, ale oczywiście lepiej oceniane będzie ukończenie konkretnej szkoły, technikum handlowego, studiów ekonomicznych, handlowych lub przedsiębiorczości. W niektórych branżach ważnym atutem jest posiadanie wykształcenia specjalistycznego (powiązanego np. z farmacją, medycyną, kosmetologią, czy też konkretną gałęzią przemysłu lub technologii). Oczywiście pracodawcy zapewniają kompleksowe szkolenia pracownikom, ale oczekują również stałego zdobywania wiedzy i umiejętności we własnym zakresie.
Praca w sprzedaży – handlowiec
Wykształcenie jest bardzo ważne, ale praca w sprzedaży jako handlowiec wymaga również określonych predyspozycji: oprócz doskonałej znajomości technik sprzedaży potrzebna jest również komunikatywność, szeroko pojęte zdolności interpersonalne, łatwość nawiązywania i podtrzymywania kontaktów. Trzeba lubić pracę z ludźmi, by czerpać satysfakcję i rozwijać się zawodowo w sektorze sprzedażowym.
Praca handlowca wiąże się z wymogami elastyczności i ciągłej dyspozycyjności. Jest to zajęcie mobilne, przy którym trzeba liczyć się z koniecznością częstych podróży służbowych oraz dłuższych delegacji. Wymogiem koniecznym, wymienianym w większości tego typu ofert pracy, jest posiadanie przez kandydatów prawa jazdy kategorii B, oraz bycie „czynnym” kierowcą (sam papierek to za mało – muszą za tym iść praktyczne umiejętności i przynajmniej podstawowe doświadczenie w kierowaniu autem).
Zawód przedstawiciela handlowego może wydawać się bardzo wymagający. Trzeba potrafić radzić sobie ze stresem i presją czasu, być bardzo samodzielnym, umieć doskonale organizować swoja pracę i na bieżąco korygować plany w razie nieprzewidzianych okoliczności. Trzeba mieć sporą odporność psychiczną, gdyż często ma się do czynienia z liczną konkurencją, zarówno wewnętrznie w firmie pośród pracowników, jak i ze względu na konkurencję ze strony innych przedsiębiorstw. Nie oszukujmy się: trwa nieustająca walka o klienta. Każdy przedstawiciel handlowy powinien być nastawiony na jak najlepsze wyniki – dzięki temu ma szansę szybko wspinać się po szczeblach kariery, budować swoją pozycję na rynku, co przekłada się oczywiście na korzyści finansowe.
Ile zarabia przedstawiciel handlowy?
Zarobki handlowca zależą od bardzo wielu czynników. Przede wszystkim od branży, w której pracuje. Obecnie najlepiej płatne są pozycje handlowców w sektorze farmaceutycznym, techniczno-handlowym oraz budowlanym. Drugim czynnikiem wpływającym na wysokość wynagrodzenia jest region. Zapewne nietrudno się domyśleć, że prym wiodą tutaj największe miasta, ze stolicą na czele. Warszawa czy Kraków dają możliwość pracy również dla koncernów międzynarodowych. Jeśli ktoś ma aspirację zdobycia posady w zagranicznej firmie, to warunkiem podstawowym jest doskonała znajomość języków obcych (najlepiej na poziomie specjalistycznym).
Osiągnięcie sukcesu zawodowego w handlu wymaga poświęcenia mnóstwa czasu, energii, do tego ogromnego zaangażowania i determinacji. Początkowo może się wydawać, że to co z siebie dajesz, jest niewspółmierne do zarobków, ale nie należy się zniechęcać. Jeśli się wykażesz, będziesz przedstawiać odpowiednio wysokie wyniki, a klienci będą pozytywnie się o tobie wypowiadać, masz duże szanse, że zostaniesz dostrzeżony i doceniony. Doświadczenie jest w cenie. Każdy kolejny awans, na przykład na regionalne stanowiska kierownicze, niesie ze sobą dodatkowe korzyści. Twoja pensja może wzrosnąć nawet dwukrotnie!
Nieodłącznym elementem umożliwiającym pracę przedstawiciela handlowego, najczęściej dostarczanym przez pracodawcę, jest służbowy telefon, laptop, często również firmowy samochód (lub przynajmniej pełna rekompensata za paliwo i amortyzacja własnego auta). W bardziej renomowanych przedsiębiorstwach można otrzymać do dyspozycji służbową kartę płatniczą, z której pokrywa się koszty dojazdu, wyżywienia i noclegu w delegacjach. Większość przedsiębiorców nie ma problemu z tym, by pracownicy używali służbowych telefonów i laptopów także w celach prywatnych.
Jeśli posiadasz wymienione powyżej cechy i umiejętności, jesteś zdeterminowany, stawiasz sobie ambitne cele zawodowe, lubisz wyzwania, nie straszna Ci prawa pod presją, uwielbiasz poznawać ludzi i podróżować w nowe miejsca – to zawód przedstawiciela handlowego jest właśnie dla Ciebie!