Budownictwo to niezwykle interesująca branża. Jak wiadomo, jest ona związana ze wznoszeniem obiektów budowlanych, ale nie tylko. Niezwykle istotna jest tutaj wiedza teoretyczna z zakresu inżynierii lądowej, którą umie się zastosować w praktyce. Osoby pracujące w tym sektorze, doskonale potrafią wykorzystywać różnorodne techniki i wybrać najlepsze w danej sytuacji rozwiązania. Budownictwo nie tylko zajmuje się wznoszeniem nowych obiektów, ale i przebudową, modernizacją, konserwacją, czy też odbudową. Wbrew nazwie, budownictwo to nieraz także rozbiórka obiektów, które np. nie spełniają wymogów bezpieczeństwa. W zależności od umiejscowienia poszczególnych obiektów, możemy mówić o budownictwie wodnym lub lądowym.
Studia magisterskie na Budownictwie – czy warto?
Bycie specjalistą z zakresu budownictwa otwiera szereg możliwości, jednakże każdy absolwent studiów pierwszego stopnia po pewnym czasie zdaje sobie sprawę, że powinien uzupełnić swoje wykształcenie. Studia magisterskie na kierunku budownictwo pozwalają rozszerzyć wiedzę, ale i opanować całkowicie nowy materiał, niezwykle przydatny w późniejszej pracy. Nie należy pomijać również bardzo istotnej kwestii – osoba posiadająca kompletne wykształcenie ma więcej możliwości na rynku pracy. Poszczególne firmy i ogromne korporacje, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami, cenią sobie specjalistów z odpowiednim wykształceniem. Tytuł magistra inżyniera budownictwa świadczy o tym, że dana osoba rozwijała się i poszerzała zakres wiedzy i umiejętności.
Zakres tematyczny studiów magisterskich na kierunku Budownictwo
Sporo absolwentów studiów inżynierskich zadaje sobie pytanie, czy warto iść dalej i decydować się na studia magisterskie na kierunku Budownictwo. W końcu posiadają oni solidną wiedzę, zatem czy rozszerzenie jej jest niezbędne? Zagłębiając się w szczegóły, bardzo łatwo dostrzega się, że 2 lata dodatkowej nauki okazują się kluczowe. Dzięki nim uzyskuje się rozległą wiedzę praktyczną, ale i teoretyczną. Decydując się na studiowanie tego kierunku na WSEiZ, ma się gwarancję dotyczącą odpowiedniego przygotowania merytorycznego. Projektowanie różnych konstrukcji, ale i całych układów zarówno z zakresu budownictwa ogólnego, jak i nieco bardziej specjalistycznego to jedna z najważniejszych umiejętności. Absolwenci studiów magisterskich bezproblemowo będą umieli zastosować różne technologie, metody i narzędzia służące do analizy i projektowania, ale i organizacji całego procesu robót budowlanych. Niezwykle przydatna okaże się również umiejętność wykorzystania zaawansowanych programów komputerowych, które wspierają procesy projektowe, ale i pomagają rozwiązywać problemy. Mało tego, korzystając z nich, wykonanie modeli w technologii BIM nie będzie już stanowiło problemu. Absolwenci studiów magisterskich posiadają również wiedzę, która umożliwia opracowanie szczegółowej dokumentacji, znają zasady, normy i wytyczne dotyczące projektowania obiektów budowlanych. W pracy niezwykle przydatna okazuje się również wiedza dotycząca zarządzania jakością. Studia II stopnia na kierunku Budownictwo pozwalają zdobyć kompetencje, którymi odznacza się przyszły manager.