Szacowanie nieruchomości – rzeczoznawca majątkowy

0
109755

Rzeczoznawca majątkowy pełni ważną rolę w aspekcie oceny ryzyka i wyceny nieruchomości dla celu zabezpieczenie wierzytelności. Rzeczoznawca powinien przeprowadzić analizę lokalnego rynku nieruchomości w aspekcie czynników demograficznych, ekonomicznych oraz popytu i podaży , a także przede wszystkim cen nieruchomości podobnych.

Wycena nieruchomości zabudowanej lub niezabudowanej dokładnie przygotowana przez rzeczoznawcę majątkowego to nieodłączny segment i szczegół metodyki zabezpieczenia wierzytelności  ”hipoteką” – kredytem hipotecznym. Rzeczoznawca majątkowy określa wartość rynkową nieruchomości. Nieruchomości o przeznaczeniu mieszkalnym są szacowane zazwyczaj podejściem porównawczym. Nieruchomości o przeznaczeniu komercyjnym są szacowane zazwyczaj w podejściu dochodowym lub porównawczym.

– Rodzaj nieruchomości oraz jej atrybuty rynkowe są kluczowe przy wyborze podejścia i metody wyceny nieruchomości przez Rzeczoznawcę majątkowego  – wyjaśnia Maja Hylińska specjalistka ds. wyceny z https://www.nieruchomosci-wycena.com/s2,Wycena-nieruchomosci-Czestochowa

Forma wyceny nieruchomości dla celu zabezpieczenia wierzytelności to obligatoryjnie operat szacunkowy. Rzeczoznawca majątkowy jest zobligowany sformułować operat w formie pisemnej zgodnie z aktualnymi regulacjami prawnymi i metodologią jak i etyką zawodową posiłkując się i bazując się na rzetelnej próbie nieruchomości spełniających warunki nieruchomości podobnych w aspekcie atrybutów rynkowych nieruchomości stanowiącej przedmiot wyceny.

Ostatnimi czasy zakup wymarzonej nieruchomości finansowany  jest często częściowo lub zupełnie z kredytu zabezpieczonego na danej nieruchomości.  
Przy aktualnych stopach procentowych kredyt hipoteczny jest dobrym rozwiązaniem. Kredytobiorcy porównują oferty poszczególnych kredytobiorców poszukując najbardziej korzystnego rozwiązania w aspekcie kosztów związanych ze spłatą kredytu hipotecznego na przestrzeni lat.

– Wartość nieruchomości określona przez specjalistę – Rzeczoznawcę majątkowego na podstawie faktycznie zawartych transakcji sprzedaży nieruchomości w okresie zazwyczaj  2 lat pozwala na określenie czy cena za jaką kupujemy nieruchomość jest adekwatna do jej walorów rynkowych – ocenia Rzeczoznawca Majątkowy Sebastian Wygaś z https://www.nieruchomosci-wycena.com/f2,Kredyt-hipoteczny-zabezpieczenie-wierzytelnosci-

Nie ma większego znaczenia także materia pnącego się w górę wkładu własnego jakiego żądać może kredytodawca, przed uruchomieniem kredytu hipotecznego. W Praktyce każdy bank  zazwyczaj wymaga oszacowania wartości nieruchomości opracowanego przez rzeczoznawcę majątkowego w formie operatu szacunkowego dla celu określenia wartości rynkowej przedmiotu zabezpieczenia wierzytelności.
Rzeczoznawca majątkowy szacuje skrupulatnie zgodnie z metodologią wyceny nieruchomości wartość nieruchomości w stanie aktualnym lub docelowym na podstawie kosztorysu  gdy kredytobiorca zamierza prace budowlane lub wykończeniowe nieruchomości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here