Uczelnie w Polsce – jak wygląda krajowy rynek edukacji?

0
9062

Wielu maturzystów staje przed dylematem, gdzie złożyć dokumenty, aby móc studiować na upragnionym kierunku. Oferta polskich uczelni jest bardzo zróżnicowana, zaś same uczelnie usiłują przyciągnąć kolejnych potencjalnych studentów, oferując im bardziej dogodne warunki do studiowania lub otwierając popularne kierunki kształcenia.

Uczelnie prywatne i państwowe

Polscy studenci mogą się zdecydować na różne uczelnie. Jeszcze kilka lat temu za najbardziej prestiżowe uznawano uczelnie państwowe, jednak od kilku lat w rankingach najlepszych polskich szkół wyższych pojawiają się także uczelnie prywatne.

Zróżnicowana oferta edukacyjna, sprawia, że część przyszłych studentów ma realny problem z wyborem szkoły, która zapewni wykształcenie na odpowiednim poziomie. Dla wielu studentów liczy się prestiż uczelni, na jakiej studiują, ale również dostęp do nowych kierunków edukacji, które są odpowiedzią na zmieniający się polski rynek pracy.

Najpopularniejsze kierunki kształcenia

Wśród wielu maturzystów pokutuje przekonanie, że kierunki humanistyczne nie zapewnią studentom pracy. W mediach powtarzane są tezy, że w Polsce jest zbyt wielu absolwentów różnych kierunków pedagogicznych, absolwentów filologii czy modnego jeszcze kilka lat temu zarządzania.

Odpowiedzią na ten problem może być wąska specjalizacja, jaką można zdobyć studiując na niektórych uczelniach. Poszukiwani są specjaliści od bezpieczeństwa wewnętrznego, w szkołach brakuje pedagogów z umiejętnością pracy z dziećmi z różnego rodzaju zaburzeniami. W wielu firmach stawia się także na wszechstronność wykształcenia i znajomość języków obcych, co również przyszli studenci biorą pod uwagę.

Studia w dużych ośrodkach miejskich

Z pewnością najwięcej studentów wybiera uczelnie w dużych miastach. To największe miasta w Polsce zapewniają później zatrudnienie, dlatego wybór uczelni w Warszawie, Krakowie czy Poznaniu jest dość naturalny.

Niektórzy maturzyści decydują się na studia zaoczne w trybie zjazdów sobotnio-niedzielnych, dzięki czemu mogą łączyć naukę i pracę. Takie rozwiązanie jest dość popularne wśród mieszkańców mniejszych miejscowości.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom studentów z określonymi potrzebami część uczelni zdecydowała się na otworzenie kierunków, na których można studiować online.

Artykuł powstał ma podstawie materiałów znalezionych na www.uczelnie.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here