W Polsce wzornictwo wykładane jest na około dwudziestupięciu uczelniach. Studia takie bowiem przygotowują studenta do projektowania produktów i komunikacji wizualnej. Są to zatem studia artystyczne, kładące nacisk na społeczną misję. Kształcenie obejmuje zagadnienia związane z teorią projektowania, wiedzą o człowieku, wiedzą techniczną, technikami wspomagającymi projektowanie. Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
- sztuki użytkowej
- komunikacji wizualnej
- wiedzy o człowieku
- projektowania i realizacji produktu
- nauk humanistycznych i technicznych
Specjalności wzornictwa
W ramach kierunku uczelnie oferują przykładowo następujące specjalności:
- projektowanie produktu
- projektowanie biżuterii
- projektowanie mody
- projektowanie tkaniny, ubioru i kostiumu
- projektowanie przemysłowe
- grafika projektowa
- projektowanie komunikacji wizualnej i reklamy
- projektowanie ubioru
- projektowanie komunikatu graficznego
- projektowanie witrażu
- tkanina artystyczna
- ceramika
- projektowanie mebla
- projektowanie sceniczno-kostiumowe
- projektowanie obuwia
- wzornictwo ogrodowe
- sztuka projektowania krajobrazu
Wzornictwo
Wzornictwo jest jednym z najciekawszych i najbardziej kreatywnych kierunków. Jest to wieloznaczny termin odnoszący się do przedmiotów użytkowych i dzieł sztuki mogący oznaczać ich wygląd albo projektowanie. Design można zdefiniować jako „ogół działań o charakterze kreatywnym, dotyczącym projektowania dóbr i usług, których celem jest tworzenie wartości dodanej z perspektywy klienta, firmy oraz w wymiarze całego kraju jego powstawania. KANDYDAT NA WZORNICTWO POWINIEN:
- Być osobą twórczą i kreatywną,
- Interesować się światowymi trendami modowymi w projektowaniu ubiorów oraz biżuterii,
- Posiadać zdolności plastyczne, twórcze myślenie oraz poczucie estetyki.
Pierwsze semestry na Wzornictwie
Wzornictwo to studia, które łączą w sobie elementy nauki sztuk plastycznych i technicznych. Aby kandydować na Wzornictwo należy mieć świadectwo maturalne oraz w zależności od uczelni odpowiednie oceny, które pozwolą zakończyć z sukcesem proces rekrutacyjny. Jako student tego kierunku możesz spodziewać się w swoim planie zajęć przedmiotów z takiego zakresu jak historia sztuki, wzornictwa i kultury; plastyka, techniki wspomagające projektowanie, wiedza o człowieku, wiedza o projektowaniu, wiedza techniczna, podstawy projektowania czy projektowanie wieloaspektowe. Przykładowe przedmioty z programu studiów na kierunku wzornictwo: ergonomia z anatomią, estetyka, historia sztuki, historia wzornictwa, kompozycja brył i płaszczyzn, liternictwo i podstawy typografii, malarskie techniki realizacyjne, malarstwo, podstawy fotografii, reżyseria barwy i przestrzeni, rozważania o kulturze, rysunek, rysunek z elementami anatomii, rzeźba.
Praca po Wzornictwie
- agencje reklamowe
- różne gałęzie przemysłu
- sektor IT
- moda
- organizacje promujące kulturę i sztukę
Projektanci zajmujący się wzornictwem są potrzebni w każdej firmie, która nie ogranicza się do sprzedawania ciągle tych samych produktów w tym samym opakowaniu.