Zawód naszych marzeń

0
120095
Zawód naszych marzeń

Każdy z nas wkraczając w dorosłość planuje swoją karierę zawodową, zazwyczaj wiąże się to z wybraniem wymarzonego zawodu. Aby tego dokonać musimy zdecydować się na odpowiednie studia i poświęcić nauce sporo lat, by doskonalić się w naszej profesji. Jednak wiele osób ma problem z wybraniem określonego kierunku, często też boimy się, że nie sprostamy pewnym zadaniom. Jak zatem właściwie podjąć decyzję dotyczącą naszej przyszłości zawodowej?

Ustalmy swoje priorytety

Przede wszystkim musimy odpowiedzieć sobie na najważniejsze pytania:

  • Czy chcemy pracować z ludźmi? Jest to dosyć istotna kwestia, ponieważ gdy podejmiemy niewłaściwą decyzję możemy się bardzo męczyć, niektórzy bowiem rozpraszają się przy innych ludziach, inni z kolei nie wyobrażają sobie pracy w samotności.
  • Czy wolimy mieć pracę o stałych obowiązkach, czy też preferujemy taki zawód, który da nam możliwość stałego rozwijania swoich umiejętności i pobudzania kreatywności?
  • Jaka wysokość wynagrodzenia byłaby dla nas satysfakcjonująca? Czy wolimy zatem stałą pensję, czy też system prowizyjny?

Dlaczego jest to aż tak ważne? Ponieważ jest to jedyny racjonalny sposób na to, aby poznać siebie i osiągnąć prawdziwy sukces. Często wydaje nam się, że świetnie sprawdzilibyśmy się w niektórych zawodach, a o innych nawet nie pomyśleliśmy, nie ustalamy własnych priorytetów przez co gubimy się i nie potrafimy przez długi czas znaleźć tego, co dawałoby nam nie tylko korzyści finansowe, ale również satysfakcję i rozwój osobisty.

Przemyślmy dokładnie czynności, w których dobrze się sprawdzamy, a odrzućmy te, z którymi mamy problem – jeśli zatem interesuje nas rękodzieło i potrafimy wykonywać ciekawe zadania, warto pójść w tę stronę. W przypadku, gdy kompletnie nie ciekawi nas medycyna, nie powinniśmy zostać lekarzem.

Musimy też kierować się swoimi pragnieniami i zdolnościami, często bowiem rodzice narzucają nam swoje zdanie i planują za nas, naszą karierę. Pamiętajmy, że nikt nas nie zmusi to pójścia ich drogą, a sami wiemy co jest dla nas najlepsze

Tutaj jednak większe znaczenie mają zainteresowania trwałe, niż przelotne – w takim przypadku chwilowo zainteresujemy się pewną dziedziną, jednak po jakimś czasie nasz zapał stygnie. W przypadku podejmowania decyzji na temat naszej kariery zawodowej nie może dojść do takiej sytuacji.

Powinniśmy również uparcie dążyć do ustalonego przez siebie celu – jeśli zdecydowaliśmy się na przykład na zawód prawnika, a studia okazały się niezwykle ciężkie, nie warto się poddawać i rezygnować przy pierwszej okazji. Wiele osób musiało przejść tą ścieżką, więc wszystko jest możliwe do wykonania. Pamiętajmy też, że nie zawsze stopnie są odzwierciedleniem naszych umiejętności.

Spojrzyjmy na siebie z dystansem

Większość z nas na problem z realnym określeniem swoich predyspozycji zawodowych. W takich sytuacjach mogą pomóc nam różne narzędzia badawcze, takie jak testy czy kwestionariusze, które pozwalają nam poznać siebie, dodatkowo możemy w tym celu porozmawiać z naszymi najbliższymi – są to osoby, na których polegamy i są wobec nas szczere.

Dlaczego jest to aż tak ważne? Ponieważ jest to jedyny racjonalny sposób na to, aby poznać siebie i osiągnąć prawdziwy sukces. Często wydaje nam się, że świetnie sprawdzilibyśmy się w niektórych zawodach, a o innych nawet nie pomyśleliśmy, podczas gdy okazuje się, że to właśnie takimi predyspozycjami władamy.

Przydatne cechy charakteru

Cechy charakteru to nasze cechy psychiczne, które określają nasz stosunek do rzeczywistości, motywację czynów oraz przyjmowany system wartości, istnieje wiele cech charakteru, jakie każdy z nas posiada. Objawiają się one podczas kontaktów z innymi ludźmi, pracy czy pozostania sam na sam ze sobą. Cechy te możemy podzielić na pozytywne oraz negatywne, czy mają one jednak wpływ na wybór zawodu?

Owszem – niektóre posiadane cechy charakteru mogą być bardzo przydatne w konkretnych zawodach, inne zaś wykluczają niektóre ścieżki kariery. Ciężko przecież wyobrazić sobie nieodpowiedzialną i roztrzepaną osobę w zawodzie lekarza.

Myślmy przede wszystkim o dobrym samopoczuciu fizycznym i psychicznym

Obierając konkretną ścieżkę zawodową musimy wykonać wszystkie badania by upewnić się, że nasz stan zdrowia umożliwia wykonywanie konkretnego zawodu. Może bowiem okazać się, że nie jesteśmy w stanie wykonywać danej pracy ponieważ mamy przeciwwskazania zdrowotne. Dbając o te kwestie już wcześniej unikniemy wielu rozczarowań, nerwów i pomyłek.

Istotny jest również nasz system wartości, który wyznacza nasze priorytety i rzeczy mniej istotne w naszym życiu, dzięki czemu możemy wyznaczać sobie standardy funkcjonowania w dzisiejszym świecie, możemy również poznać dzięki temu siebie oraz innych ludzi z zupełnie innych stron.

Tym sposobem nasz system wartości pozwala nam określić prawidłowe wybory życiowe i wpływa na rozwój samoświadomości. Jeśli ciężko jest nam określić swój własny system również mamy możliwość skorzystania z pomocy fachowców, którzy za pomocą odpowiednich testów pozwolą nam poznać prawdę o sobie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here