Znajomość języka angielskiego, czyli nowy fundament sukcesu

0
19452
Znajomość języka angielskiego, czyli nowy fundament sukcesu

Nauka języka obcego to obecnie nie ekstrawagancja, trudno ją rozważać nawet w charakterze wolnego wyboru. Zarówno zdobywanie wiedzy, jak i pełne czerpanie z osiągnięć kultury i sztuki wymaga sprawnej komunikacji, a to czyni naukę języków obcych koniecznym, ale też przyjemnym obowiązkiem.

Świat bez granic

Wbrew powszechnemu mniemaniu język angielski nie jest najczęściej używanym językiem świata, zajmuje on dopiero trzecie miejsce. Pozycję pierwszą okupuje język mandaryński,  w czym nie ma nic dziwnego, stanowi on bowiem mowę ojczystą dla 1,3 miliarda ludzi. Na drugim miejscu znajdziemy język hiszpański z liczbą niemal 450 milionów użytkowników, głównie mieszkańców Ameryki Środkowej i Południowej. Jednak to nie ilość, lecz powszechność stanowi o sukcesie języka angielskiego. O ile w wypadku dialektów mandaryńskich trudno mówić o uniwersalności, to po angielsku porozumiemy się w niemal każdym zakątku świata. Język ten zdominował świat kultury i biznesu, ale też znacząco ułatwił codzienną komunikację.

Wyjeżdżając  do nawet bardzo egzotycznych krajów, mamy dużą szansę na spotkanie osoby będącej w stanie porozumieć się po angielsku, w rejonach atrakcyjnych turystycznie taka sytuacja jest wręcz normą. Nie będzie to może poziom literacki, jednak w zupełności wystarczy, aby dokonać zakupów czy też uzyskać pomoc w znalezieniu drogi. Nie trzeba jednak wyjeżdżać, a nawet nie trzeba wstawać sprzed monitora komputerowego, aby docenić znaczenie znajomości języka angielskiego. Możliwość korzystania z bogatej biblioteki anglojęzycznych tekstów, zarówno specjalistycznych, jak i literackich, znacznie ułatwia zdobywanie wiedzy i poszerzanie horyzontów. Równie istotna jest możliwość swobodnej wymiany myśli z rówieśnikami oraz osobami, z którymi dzielimy zainteresowania i pasje.

Polacy w czołówce

Dane statystyczne pokazują, że jeśli chodzi o znajomość języka angielskiego, Polacy nie mają się czego wstydzić. Badania obejmujące 80 państw świata plasują nasz kraj w okolicach 10 miejsca. Cieszy również fakt, że co roku zwiększa się odsetek mieszkańców Polski władających językiem Szekspira. Najlepiej radzą sobie osoby młode, w badanej grupie o przedziale wiekowym od 18 do 20 roku życia językiem angielskim władało 67% respondentów, podczas gdy w grupie obejmującej osoby, których wiek przekroczył 41 lat, odsetek ten był znacznie niższy i oscylował w  okolicach 55%. Pewną ciekawostkę stanowią różnice w znajomości języka w zależności od płci. We wszystkich grupach wiekowych prym wiodą kobiety. Dysproporcje nie są duże, bo zaledwie dwuprocentowe, jest to jednak fakt godny odnotowania.

Tak korzystne wyniki w dużej mierze zawdzięczamy systemowi edukacji. Nauka języka obcego jest obowiązkowa już dla najmłodszych, a angielski jest w tym wypadku najczęstszym wyborem. Poza placówkami edukacji publicznej chętni mogą skorzystać z ofert niezależnych specjalistów, czego dobry przykład znajdziemy pod adresem http://www.malalingua.com.pl/. Oferta firmy udowadnia, że nauka języka nie musi oznaczać mozolnego ślęczenia nad książkami, a nowoczesne metody przekazywania wiedzy potrafią sprawnie łączyć skuteczność z atrakcyjną formą. Język angielski dla dzieci przekazywany w postaci interaktywnych zadań, często o charakterze zabawowym, jest przyswajany szybko, a przede wszystkim efektywnie. Warto skorzystać z takich możliwości, drzwi na świat otwierają się przecież coraz szerzej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here