Zakładając swój pierwszy rachunek bankowy, warto sprawdzić ofertę dla młodych. Konto może być darmowe, bez konieczności spełniania dodatkowych warunków. Dużym atutem kont młodzieżowych jest ich aspekt edukacyjny. Dziecko uczy się racjonalnie gospodarować budżetem i poznaje podstawowe operacje finansowe. Może kupić przez Internet ulubioną grę komputerową, zapłacić za bilety do kina, skorzystać z bankomatu lub wykonać przelew. Jest to wiedza, która z pewnością zaprocentuje w dorosłym życiu pociechy.
Jak wybrać konto dla młodych
Aby wybrać idealne konto dla młodych, koniecznie musisz zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Między innymi:
- wysokość opłat za kartę, prowadzenie rachunku i przelewy
- zrozumiała oferta, przejrzysta tabela opłat i serwis internetowy banku,
- swoboda dostępu do pieniędzy (bankomaty, aplikacje mobilne, bankowość internetowa),
- dodatkowe korzyści z posiadania konta (rabaty, promocje, oferty specjalne),
- opinie innych użytkowników konta.
Warto również sprawdzić z ilu bankomatów możesz bez prowizji wypłacać pieniądze oraz czy bank wymaga tego, aby Twój rodzic również posiadał w nim konto. Jeśli masz mniej, niż 18 lat, każde konto bankowe może być otwarte jedynie za zgodą rodzica (opiekuna prawnego), który składa podpis na dokumentach. Rola rodzica nie powinna się kończyć na finansowym zabezpieczeniu swoich pociech – warto także nauczyć dziecko samodzielnego zarządzania środkami finansowymi poprzez założenie konta dla dziecka lub konta młodzieżowego. Większość polskich banków posiada takie rachunki w swojej ofercie, a dodatkowo niektóre z instytucji kuszą młodych klientów atrakcyjnymi usługami dodatkowymi.
Najlepsze konta dla młodych
1. eKonto m-Konto przeznaczone jest dla osób od 13 roku życia. Można je posiadać również po ukończeniu 25 lat, jednak należy założyć je wcześniej. Bank oferuje nowoczesną i funkcjonalną aplikację mobilną oraz dodatkowe, atrakcyjne usługi.
2. Konto HAIZ- Otwarcie i prowadzenie konta jest darmowe. Wydanie i obsługa karty są darmowe dla osób poniżej 18 roku życia. Nowoczesna aplikacja mobilna HAIZ, będąca jednocześnie komunikatorem. Bezpłatne prowadzenie konta i obsługa karty debetowej.
3. Konto junior- to nowoczesny rachunek dla nastolatka. Młody człowiek może płacić zbliżeniowo smartfonem czy otrzymywać zwrot w ramach moneybacku, a do tego nie poniesie opłat za przelewy czy wypłaty gotówki z bankomatów w kraju.
Banki konto dla młodzieży oferują zazwyczaj młodzieży od lat 13 do ukończenia pełnoletniości. Takie konto zakładane oraz prowadzone jest na specjalnych warunkach. Założyć je można tylko, kiedy rodzice wyrażą na to zgodę. Jednak zarządzać kontem może już wtedy sama osoba, na którą jest ono założone. Takie konto dla młodych doskonale się sprawdza kiedy dziecko wyjeżdża na dłuższą wycieczkę lub jakiś obóz. Na swoich pieniądzach, dziecko uczy się zarządzania i oszczędzania. Liczy, ile zostanie, gdy planuje coś sobie kupić. Ale także odwrotnie – widzi, że cierpliwość i powściągliwość w szastaniu kasą w konsekwencji daje większą kwotę do dyspozycji.