W co inwestować małe kwoty?

0
131624
W co inwestować małe kwoty?

Powszechnie panuje przekonanie, że aby oszczędzać i inwestować należy posiadać duże kwoty. Nie jest to jednak całkowitą prawdą, gdyż swoje własne inwestycje zacząć można od poziomu kilkudziesięciu złotych miesięcznie.

Należy jednak pożegnać się w tym przypadku ze złudzenia. Nawet jeśli comiesięcznie odkładać będziemy małe kwoty, nie oznacza to, że pod koniec roku staniemy się milionerami. Jedyne na co możemy liczyć, to fakt, że za te kilkanaście miesięcy uzyskamy jakiś mały kapitał, który pielęgnowany w dalszym ciągu może przynosić nam większe i większe zyski.

Przed przystąpieniem do inwestycji warto pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim nie pozwól sobie inwestować pieniędzy pożyczonych. Tym bardziej takich, gdy pożyczka jest oprocentowana. Nawet najlepsze inwestycje, czy lokaty swoim oprocentowaniem nie dościgną oprocentowania kredytowego. W najlepszym przypadku możesz wyjść na zero, w najgorszym stracić wszystko i zostać dłużnikiem.

Nie warto inwestować również wtedy, gdy program, lokata lub inny instrument inwestycyjny posiada bardzo mocno obostrzenia odnośnie wycofania się z umowy. W tym przypadku powinieneś czuć się zaalarmowany/a i zrezygnować z inwestycji. Staraj się przewidzieć kilka kroków naprzód.

Jedną z prostszych form inwestycji, zwłaszcza dla osoby o niedużym doświadczeniu finansowym i kapitale, jest lokata bankowa. W łatwy sposób możesz porównać warunki przystąpienia do programu, a także oprocentowanie. Zamrożone przez lokatę pieniądze nie kuszą tak bardzo, jak te, które mamy w swoim portfele, czy na koncie.

Pamiętaj jednak, żeby nawet po przystąpieniu do lokaty pozostawać czujnym. Nierzadko banki wysyłają nam informacje o zmianach regulaminu na skrzynki mailowe, czy pocztą, które bez żadnej reakcji z naszej strony, uznają za zaakceptowane. A nowe warunki niekoniecznie muszą zawsze okazać się korzystne.

Co miesiąc sprawdzaj, w jakim stanie ma się Twoja lokata. Może bardziej korzystne będzie dla Ciebie przeniesienie jej do innego banku? Bądź czujny/a!

Kolejną propozycją inwestycji dla niewielkich kapitałów są oczywiście obligacje. Te bezpieczniejsze, czyli obligacje skarbowe, mają gwarant samego Państwa, oznacza to, że są Twoje pieniądze są zagrożone tylko w przypadku, gdy Państwo zbankrutowałoby. Nie musisz ograniczać się jedynie do Polski, jeśli masz taką ochotę możesz równie dobrze zainwestować w obligacje innych krajów. Z łatwością wykupisz je w każdym biurze maklerskim.

Inną formą obligacji, są obligacje korporacyjne. Do tych jednak powinieneś podchodzić ze szczególną ostrożnością. Trudno przewidzieć plany właścicieli korporacji. Nierzadko może się okazać, że firma „zawinie żagle” i zbankrutuje, a Ty nie odzyskasz już swoich zainwestowanych pieniędzy. Obligacje korporacyjne dają Ci możliwość większego zysku, jednak jak widać wszystko ma swoją cenę.

Małe kwoty umożliwiają Ci również inwestycje w fundusze inwestycyjne. A możesz zrobić to nawet online, gdyż większość banków umożliwia zakup jednostek inwestycyjnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here