Urlop rodzicielski dla ojca

0
89100

Narodziny małego dziecka za każdym razem wywracają do góry nogami świat rodziców. Nagle bowiem pojawia się na świecie mały człowiek, który wymaga poświęcenia mu całej swojej uwagi. Nad małym dzieckiem trzeba cały czas czuwać, czy przypadkiem nic mu się nie stanie. Ponadto w tych pierwszych dniach i miesiącach konieczna jest stała opieka i nauka rodziców…

Urlop… rodzicielski?

No właśnie – rodziców. Do niedawna było tak, że tylko matka mogła wziąć po porodzie urlop macierzyński. Zakładano bowiem, że przecież to matka powinna zajmować się maluszkiem w pierwszych jego dniach, zaś mężczyzna w tym czasie powinien zarabiać na rodzinę. Panowało wręcz kiedyś takie powiedzenie, że do siódmego roku życia dzieci wychowuje matka, potem zaś ojciec.

Dzisiaj jednakże nieco inaczej podchodzimy do kwestii rodzicielstwa. Teraz obydwoje rodzice mają w zasadzie równe prawa społeczne do wychowywania dziecka na każdym etapie jego rozwoju. A zatem zmieniły się także zasady dotyczące urlopu rodzicielskiego dla ojca.

Urlop dla taty

Jakie dzisiaj możliwości ma ojciec, który po porodzie chce zająć się dzieckiem? Przede wszystkim każdy ojciec ma możliwość wzięcia dwóch tygodni pełnopłatnego urlopu. Urlop ten zupełnie jest niezależny od urlopu macierzyńskiego matki. Oznacza to, że można go wykorzystać również wtedy, kiedy matka dziecka przebywa na urlopie macierzyńskim. Co istotne – można go wziąć jedynie od momentu urodzin dziecka do ukończenia przez nie pierwszego roku życia.

Warto wspomnieć, że taka możliwość przede wszystkim da bardzo dużo mamie. Ojciec może choć na chwilę ją odciążyć i jej pomóc. Ponadto może także oczywiście zacieśnić więź ze swoim potomkiem. Warto jeszcze wiedzieć, że istnieje inna możliwość spędzenia przez ojca więcej ilości czasu z dzieckiem.

Rezygnacja z urlopu macierzyńskiego

Otóż dzisiaj kobieta może zrezygnować z urlopu macierzyńskiego. Oczywiście nie z całości, lecz po upływie podstawowego urlopu, czyli 14 tygodni, matka dziecka może oddać resztę ojcu. Ile wynosi ta reszta? Jest ona różna, w zależności od tego, ile urodziło się dzieci.

Urlop rodzicielski

Istnieje jeszcze coś takiego, co nazywa się urlopem rodzicielskim. Tu warto podkreślić, że prawo do niego mają tylko i wyłącznie rodzice zatrudnieni na podstawie umowy o pracę lub opłacają ubezpieczenie chorobowe. Ten urlop trwa 26 tygodni i może go wykorzystać zarówno matka lub ojciec. Może on zatem stanowić dodatkowy urlop rodzicielski dla ojca.

Urlop okolicznościowy

Warto jeszcze na koniec wspomnieć, że oczywiście tata ma prawo do wzięcia dwóch dni urlopu z okazji urodzenia się dziecka. W końcu to naprawdę ważny dzień i trzeba pomóc małżonce w drodze ze szpitala, z kupnem wszystkich akcesoriów oraz innymi rzeczami.

Urlop rodzicielski dla ojca

Jak zatem widać – możliwości jest naprawdę wiele. Dzisiaj ojciec chcąc zając się swoim potomkiem po narodzinach ma do dyspozycji urlop okolicznościowy plus dodatkowy urlop macierzyński oraz urlop rodzicielski. To wspaniała informacja dla każdego ojca!

http://www.mz-pan.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here