Zastanawiasz się nad wyborem mebli w stylu industrialnym do salonu, sypialni lub całego mieszkania? Obawiasz się, że taki styl mebli nie wpasuje się w Twoją koncepcje aranżacji? Koniecznie przeczytaj niniejszy artykuł, a chętnie rozwiejemy Twoje wątpliwości.
Jakie obawy mają niektórzy zastanawiając się nad zakupem mebli industrialnych? Styl industrialny kojarzy się przede wszystkim z surowością i chłodem. Chociaż w restauracjach i pupach urządzonych w takim stylu dobrze się nam wypoczywa, to zastanawiamy się czy taki styl w mieszkaniu na co dzień będzie dobrym rozwiązaniem. Czy metal, szkło, beton to elementy, które na pewno sprawdza się w domu?
Styl industrialny – co warto o nim wiedzieć?
To prawda, że pierwotnie styl loftowy (inaczej industrialny) związany był z poprzemysłowymi wnętrzami i cechował go chłód, surowość i minimalizm. Styl wywodzi się z lat 50-tych ze Stanów Zjednoczonych, kiedy to w wyniku recesji gospodarczej pojawił się wiele opuszczonych fabryk i zakładów produkcyjnych, które to szybko zagospodarowali artyści – urządzając w nich swoje pracownie i galerie. Styl loftowy to połączenie wnętrz związanych z przemysłem z domowym klimatem. Dlatego widoczne elementy instalacji wentylacyjnych, elektrycznych czy grzewczych, oraz metal, szkło, beton – to naturalne elementy wystroju wnętrza urządzonego w stylu loftowym. Na szczęście styl ten pod wpływem czasu i celu zastosowania, ewoluował i obecnie nie przedstawia się tak jednoznacznie jak dawniej. Dzisiaj styl loftowy śmiało stosowany jest w aranżacji małych mieszkań, a elementami składowymi są także dodatki ocieplające klimat pomieszczeń, takie jak: tapicerowane krzesła, wygodne kanapy, wzorzyste zasłony czy kolorowe dywany. Oczywiście dobierając takie dodatki musimy pamiętać o ogólnym spięciu wszystkiego w całość i dopasowaniu poszczególnych elementów do całościowej kompozycji stylu loftowego. Dzięki takiemu ujęciu tematu styl industrialny nabiera bardziej uniwersalnego charakteru i może być zastosowany w różnych wnętrzach.
Nierozerwalnie związane ze stylem industrialnym elementy to kolory: czarny, szary czy różne odcienie czerwieni, materiały takie jak drewno, cegła, beton czy metal. Szukają mebli w stylu loftowym warto pamiętać o tych elementach.
Meble w stylu industrialnym
Rynek meblarski zarzuca nas coraz to nowymi propozycjami mebli do salonu, jadalni czy sypialni. Jedna z ciekawszych propozycji są meble w stylu industrialnym. Dlaczego warto zwrócić na nie uwagę? I do jakiego wnętrza będą pasować?
Głównymi elementami wyróżniającymi meble industrialne są metalowe elementy – najczęściej w kolorze czarnym lub szarym oraz ciekawy dekor. Meble loftowe powinny też mieć nóżki – takie modele pozwalają zachować uczucie przestrzeni we wnętrzu, przestrzeni, która nierozerwalnie związana jest ze stylem loftowym. Metalowe elementy występują najczęściej w postaci podstawy mebla albo konstrukcji, na przykład metalowy regał z drewnianymi półkami to flagowy przykład mebla w stylu loft. Wybierając ciepły dekor mebli możemy ocieplić odbiór wnętrza. W takiej roli świetnie sprawdzi się modny obecnie dekor dąb lancelot, dąb craft złoty, czy dąb artisan. Wśród mebli industrialnych możemy znaleźć także modele pasujące do bardziej eleganckich wnętrz glamoure, na przykład stół w stylu industrialnym lub stolik kawowy ze złotymi podstawami oraz blatem w dekorze marmuru.
Meble industrialne od Platformy Mebli Egen
Jeśli szukasz sprawdzonego polskiego producenta mebli loftowych to jednym z wiodących na rynku jest Platforma Mebli Egen. Producent specjalizuje się w projektowaniu i tworzeniu oryginalnych, designerskich i trwałych mebli industrialnych do salonu, jadalni i innych pomieszczeń. W ofercie można znaleźć stoły loftowe okrągłe, kwadratowe i prostokątne, z podstawami metalowymi w kształcie litery A, U czy X, a także stoliki kawowe 2w1, okrągłe, metalowe itd., regały, konsole, biurka, szafki rtv, szafki nocne, i wiele innych.
Myśląc o meblach industrialnych do mieszkania warto pamiętać o ich wszechstronnym zastosowaniu. Można je wykorzystać do stworzenia klasycznego, surowego wnętrza w stylu loft lub też cieplejszej aranżacji z wykorzystaniem elementów zaczerpniętych z innych stylów aranżacyjnych.