Większość dzieci, czy nastolatków do konta osobistego nie przywiązuje większej wagi. Pogląd ten oczywiście odmienia się całkowicie, gdy przychodzi okres studiów lub, gdy podejmują swoją pierwszą pracę. Konto osobiste dla dziecka może pomóc mu nauczyć się zarządzenia własnymi pieniędzmi, jednak nie oszukujmy się, że dziecko posiadające własne konto szczególnie będzie się z nimi liczyć. Prawdziwą ich wartość poznaje się dopiero wtedy, gdy rodzice przestają pomagać, a młody dorosły musi samodzielnie się utrzymać.
Własne konto dla dzieci dla dobry pomysł wtedy, gdy nie chcemy, aby dzieciaki nosiły przy sobie gotówkę. Niewielkie kwoty nie powinny stanowić, co prawda, dla nich zagrożenia, lecz dzięki karcie będą mogli dokonywać swoich własnych płatności, a do ich zakupów wgląd będą mieli rodzice.
Do założenia dziecięcego konta dziecko musi mieć ukończone 13 lat oraz zgodę rodziców. Dzięki niemu otrzymuje swoją własną kartę bankową, za pomocą której może wypłacać i wpłacać pieniądze i dokonywać płatności. Podczepione do konta rodziców konto dziecka, pozwala również na dokonywanie szybkich przelewów, wtedy np. gdy dziecko znajduje się na wycieczce poza naszym zasięgiem.
Rachunek dla dziecka można otworzyć w dowolnym banku, gdyż w zasadzie każdy ma w swoim arsenale taką właśnie ofertę. Podpisanie umowy odbywa się przy rodzicu, który musi wylegitymować się swoim dowodem tożsamości, w przypadku dziecka niezbędna będzie szkolna legitymacja. Czasami do założenia konta bankowego dla dziecka niezbędny jest również rachunek rodzica. Niektóre banki nie założą konta dziecku, jeśli rodzic nie ma założonego konta w tym samym banku.
Czym charakteryzują się konta bankowe dla dzieci? Przede wszystkim niskimi lub całkowitym brakiem opłat związanych z prowadzeniem konta. Najwyższą prowizją, z jaką spotkać mogą się rodzice w jednym z polskich banków, będzie comiesięczna kwota 5 zł. Inny koszt to oczywiście opłaty za kartę. Tutaj spotkać się możemy ze zróżnicowanymi kwotami, które sięgać mogą kilku złotych miesięcznie – odprowadzanych z rachunku – lub całościowej rocznej prowizji za posiadanie karty. Opłaty mogą zostać całkowicie usunięte, gdy dziecko regularnie korzysta z karty.
W niektórych bankach nie ma możliwości założenia specjalnego konta dla dzieci. Jednak w tym przypadku najczęściej założyć można konto dla dorosłych, oczywiście za zgodą opiekuna prawnego. Nie jest to oczywiście najlepsza – pod względem finansowym – opcja. Założenie konta dla dorosłych wiąże się również z podobnymi opłatami. Często są one zdecydowanie wyższe, niż w przypadku kont dla dzieci, dlatego warto rozważyć za i przeciw, a także dokładnie przeliczyć, co będzie dla nas bardziej korzystne.
W przypadku dziecięcego konta warto również pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu przed nieuprawnionymi transakcjami. Gdy dziecko zgubi kartę, a „znalazca” wykona za jej pomocą transakcję, oznaczać to może nawet stratę w wysokości 150 EURO. W takich wypadkach należy czym prędzej zastrzec kartę, i zastanowić się nad dodatkowym zabezpieczeniem.