Wszystko, co musisz wiedzieć o kredycie samochodowym

0
23793

Zakup wymarzonego samochodu nierzadko wiąże się ze sporym wydatkiem. Zgromadzenie odpowiedniej na ten cel sumy bywa trudne i może trwać wiele miesięcy, dlatego planując kupno auta warto rozważyć zaciągnięcie kredytu samochodowego.

Kredyt samochodowy – najważniejsze informacje

Kredyt samochodowy udzielany jest przez bank wyłącznie na zakup pojazdu. Decydując się na to rozwiązanie klient musi określić markę i model samochodu oraz wersję wyposażenia, a ponadto zgromadzić niezbędną dokumentacje dotyczącą wybranego auta. W przypadku pojazdów prosto z salonu zazwyczaj nie ma z tym większych trudności. Nieco gorzej bywa z samochodami używanymi, których zakup również sfinansować można za pomocą specjalnego kredytu, o ile wybrany egzemplarz spełnia określone warunki. Taka pożyczka nie jest udzielana przez wszystkie banki, dlatego warto zapoznać się szczegółowo z kilkoma ofertami różnych instytucji. Zobowiązanie spłacać można na kilka sposobów, a więc jak standardowy kredyt, gdzie klient reguluje co miesiąc jednakowe raty, a także z ratą balonową lub 50/50. Decydując się na ratę balonową klient wpłaca na początku określony procent wartości samochodu, w ciągu kilku lat spłaca kolejną cześć w ratach, a na koniec zostaje mu rata balonowa w wysokości np. 30% wartości auta. Kredyt 50/50 polega na tym, że klient wpłaca połowę wartości auta, a po roku pozostałą część, przy czym możliwe jest rozłożenie jej na raty. Przed wyborem jednej z wymienionych opcji konieczne jest zapoznanie się z różnymi ofertami i porównanie ich, a także zastanowienie się, która z nich będzie najlepsza. Jedni wolą spłacać co miesiąc raty o tej samej wysokości, zaś dla innych korzystniej będzie wybrać kredyt z ratą balonową lub 50/50. Co prawda takie porównanie wymaga nieco czasu, ale dzięki temu możliwe jest znalezienie kredytu optymalnie dostosowanego do oczekiwań i możliwości klienta.

Kredyt samochodowy czy gotówkowy – co lepsze?

Wiele osób decydujących się na zakup nowego auta zaciąga kredyt gotówkowy. Tego typu zobowiązanie można przeznaczyć na dowolny cel, dlatego będzie on dobrym sposobem na pokrycie kosztów transakcji. Trzeba jednak wiedzieć, że kredyt samochodowy jest zazwyczaj tańszy, ponieważ bank ma zabezpieczenie w postaci pojazdu. Pomimo tego skorzystanie z tej oferty nie zawsze jest korzystne, a ma to miejsce głównie w przypadku chęci zakupu auta używanego. Może przecież zdarzyć się, że klient zainteresowany jest egzemplarzem wieloletnim, którego wiek przekracza dopuszczalną przez bank wartość. W takich sytuacjach warto rozważyć zaciągnięcie kredytu gotówkowego. Dodatkową zaletą tego rozwiązania będzie też brak obowiązku dostarczenia dokumentacji dotyczącej wybranego samochodu, co może okazać się dobrą opcją dla tych osób, które nie do końca wiedzą jakie auto chcą kupić, albo zdecydowały się na kupno egzemplarza nie spełniającego kryteriów wymaganych do przyznania kredytu samochodowego.

Porównaj oferty kredytów samochodowych na aMoney.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here