Zalety księgowości internetowej – czy to się opłaca?

0
24168
Zalety księgowości internetowej – czy to się opłaca?

Księgowość internetowa staje się coraz bardziej popularna wśród przedsiębiorców. Oferowane na rynku systemy są natomiast coraz bardziej nowoczesne i oferują kolejne, dodatkowe funkcjonalności. No ale czy to się rzeczywiście opłaca? Jakie są zalety księgowości internetowej?

Księgowość internetowa – na czym to polega?

Przede wszystkim należałoby wskazać, jak działa księgowość internetowa. Masz w tym zakresie do wyboru dwie opcje. Możesz skorzystać z aplikacji online do samodzielnego prowadzenia księgowości albo skorzystać z internetowego, zdalnego biura rachunkowego. Która jest lepsza? Trudno powiedzieć. W zasadzie wszystko zależy od stopnia samodzielności przedsiębiorcy. Prowadzenie księgowości dla jednoosobowej działalności gospodarczej nie jest trudne. Nawet osoby nieszczególnie biegłe w tym temacie, poradzą sobie z podatkowymi zawiłościami. Księgowość spółki z o.o. lub spółki akcyjnej może już jednak powodować pewne problemy.

JPK_VAT i inne obowiązki – w wersji online łatwiej je realizować

Niewątpliwie jednak księgowość internetowa, niezależnie od formy, posiada wiele zalet. Przede wszystkim w dobie postępującej informatyzacji i cyfryzacji, wiele obowiązków podatkowych przedsiębiorcy muszą realizować w formie elektronicznej. W taki sposób należy co miesiąc wysyłać do urzędu skarbowego plik JPK_VAT. Elektronicznie należy też składać roczne sprawozdania finansowe firmy. Księgowość internetowa posiada natomiast funkcjonalności, które ułatwiają realizację tych obowiązków. Tak naprawdę przy systematycznym wprowadzaniu faktur do systemu, JPK_VAT można złożyć jednym kliknięciem.

Program zadba o terminowe opłacanie składek i podatków

Księgowość internetowa przypomni Ci również o terminach poszczególnych płatności. Otrzymasz na przykład powiadomienie o płatności składek do ZUS, podatku VAT, PIT oraz CIT. Program wskaże Ci również, jaką kwotę należy uiścić. Dzięki temu nie musisz dokonywać skomplikowanych wyliczeń i robić wpisów w kalendarzu.

Fakturę wystawisz jednym kliknięciem – szybko i bezproblemowo

Warto też wskazać, że księgowość internetowa oferuje łatwy sposób wystawiania faktur. Program połączony jest z bazą, która na podstawie NIP-u zaczytuje dane z KRS i CEIDG, dzięki czemu wystawienie faktury trwa nie dłużej niż minutę. Można też stworzyć w programie swoją własną bazę kontrahentów.

Czy księgowość internetowa jest droga?

Należy przy tym podkreślić, że księgowość internetowa jest bardzo atrakcyjna cenowo. Jeżeli zdecydujesz się na wersję, umożliwiającą samodzielne prowadzenie księgowości, możesz naprawdę wiele zaoszczędzić. Zresztą nawet opcja księgowości internetowej w formie biura rachunkowego online okazuje się korzystniejsza, niż tradycyjne, stacjonarne biuro rachunkowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here