Jak szukać pracy w Sosnowcu?

0
47030
Jak szukać pracy w Sosnowcu?

Długotrwałe poszukiwanie pracy może prowadzić do zniechęcania i frustracji. Zamiast się poddawać, warto przekuć niepowodzenia w motywację do dalszego działania. Nie jest to proste, ale by zdobyć pracę, należy zastanowić się, co robimy niewłaściwie i poprawić błędy.

Wykorzystanie sieci kontaktów jest zdecydowanie najbardziej efektywnym sposobem zdobycia zatrudnienia. Niektóre badania wskazują, że nawet osiemdziesiąt procent ludzi znajduje satysfakcjonującą pracę dzięki poleceniu przez znajomego. Gdzie obecnie łatwo o pracę przeczytasz w polecanym artykule. Jak widać, warto wykorzystać sieć kontaktów w trakcie poszukiwania pracy. Poinformujmy przyjaciół, członków rodziny o fakcie ubiegania się o angaż. Dobrze jest wręczyć im kilka egzemplarzy Curriculum Vitae. Możliwe, że będą mieli okazję przekazać dokument komuś, kto prowadzi rekrutację.

Metody poszukiwania pracy

Podstawowym dokumentem aplikacyjnym jest Curriculum Vitae. Warto zadbać, by było aktualne i odpowiadało aktualnym standardom. Pamiętając, że rekruter przeznacza średnio około 6 sekund na zapoznanie się z CV, dobrze zadbać, by było atrakcyjne nie tylko pod względem treści, ale także od strony wizualnej. Do CV dobrze załączyć list motywacyjny uzupełniający pierwszy dokument. W liście należy uzasadnić, dlaczego ubiegamy się właśnie o to konkretne stanowisko. Trzeba też przekonać pracodawcę, że wybór naszej kandydatury będzie najlepszy i z pewnością przyczynimy się do rozwoju firmy.

Rola mediów społecznościowych znacznie zmieniła się na przestrzeni ostatnich lat. Nie służą już one wyłącznie do celów prywatnych. Stały się platformą wymiany informacji pomiędzy pracownikami i pracodawcami. Najbardziej popularne to Facebook i Twitter oraz LinkedIn. Warto za ich pośrednictwem stworzyć własny profil zawodowy i mieć na uwadze fakt, że rekruterzy często przeglądają profile kandydatów, zanim podejmą decyzję o dopuszczeniu ich do kolejnego etapu rekrutacji. Internet to także doskonałe źródło ogłoszeń o pracę. Aktualne oferty pojawiają się w popularnych serwisach pracy i tutaj np. możemy przeglądać ogłoszenia z Sosnowca i okolic.

Szczegóły mają znaczenie

Kolejnym etapem podczas procesu rekrutacji jest rozmowa kwalifikacyjna. Dobrze jest przygotować się do niej starannie. Do stworzenia CV i listu motywacyjnego potrzebne są informacje na temat pracodawcy i stanowiska pracy. Tego typu wiadomości możemy wykorzystać w praktyce, podczas spotkania z rekruterem. Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne i dotyczy nie tylko odpowiedniego ubioru, ale także naszego zachowania. Dlatego postarajmy się ukryć stres, bądźmy opanowani, lecz pewni siebie. Zbyt ekspresyjna gestykulacja nie zostanie dobrze przyjęta. Warto skorzystać z porad zamieszczonych na stronach internetowych, które mówią na przykład o najczęściej zadawanych pytaniach oraz o tym jak wybrnąć z tych najtrudniejszych. Pamiętajmy także o tym, że elementem takiego spotkania z pracodawcą może być test sprawdzający w praktyce nasze umiejętności dotyczące na przykład znajomości programów komputerowych. Więcej na ten temat przeczytasz także w artykule pt. „5 porad jak dobrze przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej”.

W trakcie ubiegania się o pracę będziemy często musieli pokonać przynajmniej kilku innych kandydatów. Oni także z pewnością będą przygotowani do walki o angaż. Nie powinno nas to zniechęcać, a motywować do działania. Szczegółowo i dokładnie czytajmy oferty pracy. Zadbajmy o wiedzę na temat struktury firmy, do której aplikujemy. Bądźmy pewni naszych mocnych stron. Tak przygotowani mamy wielkie szanse na podpisanie umowy o pracę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here