Studia matematyczne z definicji należą do trudnych. Większość studentów odpada bądź rezygnuje z tego kierunku w trakcie ich trwania. Matematyka ogólnie nie jest łatwym kierunkiem. Matematyk nie musi uczyć w szkole, lecz może wybrać karierę w biznesie. Absolwenci matematyki są zatrudniani w branży finansowej, ubezpieczeniowej, informatycznej, edukacyjnej. Podejmują również pracę w firmach doradczych oraz w przemyśle. Matematyka jest kierunkiem prowadzonym na politechnikach i uniwersytetach na terenie całego kraju, jego ukończenie skutkuje otrzymaniem tytułu inżyniera lub magistra. Dalsza praca naukowa skutkuje podwyższaniem swoich kwalifikacji i osiąganiem kolejnych stopni naukowych. Matematycy to po prostu umysły ścisłe. Metodami matematycznymi znajdują problemy oraz błędy i w ten sam sposób je rozwiązują. Absolwenci obu tych kierunków mają równe szanse w finansach czy analizach statystycznych. Jeśli kocha się matematykę niekoniecznie trzeba zostawać nauczycielem by móc swoje życie związać z liczbami i liczeniem.
Charakterystyka zawodu matematyka
Matematyk jest osobą, której praca polega na ciągłym rozszerzaniu i doskonaleniu wiedzy w takich dziedzinach matematyki jak geometria, algebra i inne. Matematycy są przydatni w wielu branżach, zajmują się bardzo różnorodnymi zadaniami, ze względu na uniwersalny charakter posiadanej wiedzy i umiejętności. Alternatywną drogą jest praca naukowa na uczelni, lub dydaktyczna w instytucjach oświatowych. Największym plusem pracy po studiach matematycznych jest to, że istnieje wielkie zapotrzebowanie na analityków i statystyków oraz nieliczna konkurencja. Osoba, które decyduje się na zawód matematyka powinna posiadać pewne predyspozycje jak np. umiejętność myślenia na poziomie abstrakcyjnym i dostrzeganie różnych schematów rozwiązań jednego problemu.
Praca i zarobki matematyka
Zarobki matematyka można określić jedynie na konkretnym przykładzie – nauczyciel matematyki w liceum zarabia od 2000 do 2700 złotych miesięcznie. Zarobki osoby odpowiedzialnej za analizę informacji statystycznych w dużej firmie mogą być wielokrotnie wyższe. Doświadczeni pracownicy po matematyce mogą zarobić nawet 50 tysięcy złotych brutto miesięcznie. Matematycy sprawdzą się jako pracownicy w urzędach statystycznych, ośrodkach badań demograficznych, firmach o profilu consultingowym i doradczym, instytucjach metodologii ekonomii oraz różnego rodzaju ośrodkach badawczych. Osobom kończącym studia matematyczne proponowane są stanowiska takie jak chociażby aktuariusz zajmujący się wycenianiem wartości ryzykownych projektów finansowych i szacowaniem ryzyka, najczęściej w ubezpieczeniach. Absolwenci matematyki, którzy skłaniają się bardziej ku informatyce, mogą spełnić ambicje zawodowe podczas opracowywania analizy wymagań i parametrów wobec oprogramowania oraz potrzeb jego użytkowników. Matematyk może zostać analitykiem rynku, do którego obowiązków należy badanie konkurencji, przewidywanie trendów i oszacowywanie punktów przewagi w biznesie.