Lokaty terminowe z wysokim oprocentowaniem – kto powinien wybrać takie rozwiązanie? Czy jest to bezpieczne? Krótka analiza

0
66042
Lokaty terminowe z wysokim oprocentowaniem – kto powinien wybrać takie rozwiązanie? Czy jest to bezpieczne? Krótka analiza

Lokaty terminowe to produkty finansowe służące pomnażaniu kapitału. Ich oprocentowanie jest z reguły wyższe niż na kontach oszczędnościowych, a zysk z góry określony. Podpowiadamy, kto powinien wybrać taki sposób oszczędzania. Sprawdzimy również, czy lokaty terminowe są bezpieczne dla naszego kapitału.

Jeśli trzymasz oszczędności na nieoprocentowanym rachunku bankowym, musisz wiedzieć, że Twoje pieniądze nie tylko nie zarabiają, ale tracą na wartości. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest inflacja, czyli wzrost przeciętnego poziomu cen w gospodarce. Jeśli dziś posiadasz na koncie 5000 zł, kwota ta pozostanie taka sama jutro, za miesiąc, rok czy za 5 lat. Musisz pamiętać jednak, że dziś jesteś w stanie kupić za nią zdecydowanie więcej towarów i usług niż za kilka lat. Mimo, że w portfelu będziesz miał wciąż 5000 zł, wartość pieniędzy będzie niższa. Właśnie dlatego gromadzenie oszczędności na zwykłym koncie nie jest dobrym pomysłem.

Jeśli nie ROR, to co?

Dobrym rozwiązaniem może być umieszczenie kapitału na koncie oszczędnościowym. Jeśli jednak zależy Ci na wyższym oprocentowaniu, zamiast rachunku wybierz lokaty terminowe.

Lokata terminowa to swego rodzaju pożyczka. Nie jest to jednak pożyczka, którą zaciągasz w banku. To Ty pożyczasz bankowi swoje pieniądze. Bank, w zamian za odsetki, które Ci wypłaci, będzie mógł przeznaczyć pieniądze na udzielanie kredytów. Lokaty terminowe, zwłaszcza ze stałym oprocentowaniem, są jednym z najbezpieczniejszych narzędzi służących oszczędzaniu. Wyjątkiem mogą być jedynie lokaty walutowe, które – ze względu na ryzyko zmian kursowych – nie są już tak stabilne.

Lokaty terminowe – którą wybrać?

Umowę z bankiem możesz zawrzeć na kilka dni, miesięcy, a nawet lat. Najpopularniejsze depozyty to te zawierane na 3, 6 i 12 miesięcy.

Zanim podejmiesz decyzję, musisz wiedzieć, że przez cały okres trwania umowy Twoje pieniądze będą „zamrożone”. Oznacza to, że dostęp do nich będzie ograniczony. Jeśli zechcesz zakończyć depozyt wcześniej, stracisz naliczone odsetki. Choć na pierwszy rzut oka może to być sporym utrudnieniem, warto spojrzeć na sytuację w nieco inny sposób. Jeśli masz tendencję to wydawania pieniędzy lekką ręką, lubisz spontaniczne zakupy i oszczędzanie idzie Ci kiepsko, lokata ma szansę powstrzymać Twoje negatywne nawyki lub przynajmniej w znaczącym stopniu je ograniczyć. Widmo utraty wypracowanych odsetek często bywa wystarczającą motywacją do rezygnacji ze zbędnych wydatków.

Oprocentowanie lokat terminowych

Oprocentowanie lokat bankowych wynosi z reguły od 1 do 3,5%. Zazwyczaj jest to oprocentowanie w skali roku, a nie oprocentowanie całej lokaty (np. 3-miesięcznej).

Czasem zdarza się, że banki kuszą klientów reklamami depozytów z wyjątkowo wysokim oprocentowaniem, np. 6 czy 7 proc. Czy można ufać takim obietnicom? Niestety, 6 procent nie dotyczy zazwyczaj oprocentowania środków w skali roku. Najbardziej prawdopodobny scenariusz stojący za taką reklamą to lokata progresywna, czyli taka, której oprocentowanie zwiększa się wraz z upływem czasu. Rzeczywiście, w ostatnim miesiącu depozytu oprocentowanie środków może wynosić aż 6 proc. Nie ma to jednak nic wspólnego z realnym zyskiem. Często okazuje się, że rzeczywiste oprocentowanie takiej lokaty nie jest już aż tak korzystne.

Jeśli chcesz mieć pewność, jaki zysk przyniesie lokata, sięgnij po Lokatę Standardową, oferowaną przez Toyota Bank. Jej oprocentowanie jest stałe i wynosi aż 1,95% w skali roku. Lokatę standardową możesz założyć na okres od 1 do 36 miesięcy, co umożliwia elastyczne dostosowanie długości trwania depozytu do własnych możliwości i oczekiwań. Minimalna kwota, jaką możesz umieścić na lokacie to jedynie 2000 zł.

Kto powinien sięgnąć po lokatę terminową?

Lokaty terminowe są idealnym wyborem dla osób, które chcą osiągnąć pewny, z góry określony zysk i mogą zamrozić określoną kwotę pieniędzy na kilka lub kilkanaście miesięcy. Taki sposób oszczędzania sprzyja generowaniu długofalowych, stabilnych zysków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here